23.2 C
Kalecikkaya
21 Haziran 2024
Kalecikkaya Köyü

Ticarethaneler

Kalecikkaya Köyü

Demirci:   1950 yılında faaliyete geçen demirci dükkanı bugün halen hizmet  vermektedir. Köyümüzün ve civar köylerden gelen insanların hemen hemen demircilikle ilgili bütün ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Özellikle Ferhat ustanın yaptığı nacak dediğimiz küçük baltalar oldukça meşhurdur. Ancak bu dükkan da marangozhane gibi son demlerini yaşamaktadır. Çünkü Ferhat usta dan sonra köyümüzde burayı işletecek kimse kalmamıştır.

 

Marangozhane: Küçük bir atolye olan bu işletmenin mazisi  köyün ilk kuruluşuna kadar dayanır. Atölye, Çorum Merkezde ikamet etmekte iken köyümüze davet edilerek gelen İbrahim Usta tarafından faaliyete geçirilmiştir. En son temsilcisi ise Talip KANDEMİR  dir,

Burada kapıdan pencereye, çam ağacından yapılan su testisinden yaba,tırmık gibi köylünün bütün ihtiyaçları üretilmekte idi.  Bugün atölyede ustamızın rahatsızlığı sebebiyle bir müddet  ufak çaplı işler yapılmakta iken, son 10 yılda iş yapamaz hale gelmiş ve 2009 yılında ustamızın vefatı nedeniyle belki de bir daha açılmamak üzere kapanmıştır.

Değirmen:   Su değirmeni:

İlk olarak  Üzeyir GÜNGÖR tarafından  Kayaboğazı mevkiinde  inşa edilerek faaliyete geçmiştir. 1950 yılında Üzeyir GÜNGÖR’ün vefatı ile  oğlu Ziya GÜNGÖR tarafından işletilmeye devam edilmiştir. 1964  yılına kadar su gücüyle çalışan değirmene,  Hasan ÖZKAN  ortak olmuş ve (dizel motorlu denilen ) motor vasıtası ile çalışan değirmene dönüşmüştür.

Elektrikli  Değirmen: 1976 yılının  Kasım  ayında köye elektrik gelmesi ile  birlikte, köyün içerisine  Rıza ve Fevzi ÖZKAN kardeşler tarafından yeni bir değirmen inşa edilir. Bu değirmen elektrikle çalışmaktadır. Bu değirmen günümüzde halen çalışmaktadır. Günümüzde ise  Musa ÖZKAN tarafından köy ve civar köylerin  hayvanlarına  yem kırması ihtiyaçları için kullanılmaktadır.

Köy bakkalı:

Köy kurulduktan günümüze  bir çok  insan bakkal açmış, bu açılan bakkallar  değişik nedenlerle kapanmıştır. Kamil ÖZKAN, Hüseyin ÖZKAN, Yusuf GÜNGÖR, Abbas ÇAĞATAY, Faik ÖZDEMİR, Ömer GÜNAY, Nazım SEÇİR, Zeki SEÇİR köyümüzde bakkallık yapmış isimlerdir.

En son ise Taş köprünün yanı başında, köyün orta yerinde Şahin Hoca’ nın bakkalı var idi. O da diğerleri gibi şimdi nostalji oldu. Şahin hocanın  Alaca’ya göç etmesinin ardından  son bakkalımızda    kapandı.