23.2 C
Kalecikkaya
21 Haziran 2024
Kalecikkaya Köyü

Altyapı Bilgileri

Kalecikkaya Köyü

ULAŞIM: Bir zaman dere yatağı yol olarak  kullanılmış. Daha sonra tarla sınırları, bağ bahçe  kenarlarından patika şeklinde bir yol açılmış.

1961 yılından sonra Niyaz Kağ ( Niyazi SEÇGİN) ın muhtarlığı zamanında bugün kullanılan normal yol açılmıştır. Bu yol 2002 yılında  Ankara’ da ticaretle uğraşan iş adamlarımızdan Fehmi ARSLAN’ ın  bakanlık düzeyinde yaptığı girişimler neticesinde   stabilize asfalt  yapılmıştır.

ELEKTRİK : Köyümüze elektrik Şükrü ÖZDEMİR’ in  muhtarlığı döneminde  1976 Yılının Kasım ayında   getirilmiştir.

İÇME SUYU:  Köyümüz, içme ve kullanma suyunu köyün muhtelif yerlerinde yapılmış akar pınarlardan karşılamakta iken  ilk defa 1973 yılından sonra Şükrü ÖZDEMİR’ in muhtarlığı döneminde  YSE çeşmeleri  ile tanışmıştır.

Köyün  üç   ayrı mahallesine toplam 4 adet inşa edilen  YSE çeşmeleri fazla uzun ömürlü olamamışlar, sularının kuruması veya boruların tıkanması neticesinde kapanmıştır. Bu çeşmeleri kısa bir süre kullanan köylüler yine kendi yaptıkları  pınarları kullanmaya devam etmişlerdir.

1984 yılından sonra İsa ÖZKAN ‘ ın muhtarlığı döneminde  Alim Pınar ‘ın iki kolundan birisi alınarak köye getirilmiş ve yine İsa ÖZKAN’ a ait harman yerinin üstünde bulunan arpalık isimli tarla üzerine yapılan su deposu ile buradan köyümüzün şebeke su ihtiyacı karşılanmaktadır.

Yaz-Kış köyümüzün içme ve kullanma su sorunu bulunmamaktadır.

 

TELEFON:  İsa ÖZKAN’ ın muhtarlığı döneminde getirilmiştir.

 

SAĞLIK:   Herhangi bir sağlık kuruluşu bulunmamaktadır. Bu güne kadar  köyümüzde salgın veya ağır sağlık problemi ile karşılaşılmamıştır.