11.6 C
Kalecikkaya
23 Nisan 2024
Kalecikkaya Köyü
Genel

Alaca lı genç besici TKDK desteğiyle 990 bin tl hibe ile hayaline kavuştu.

Çorum’un Alaca ilçesinden bir üretici TKDK desteğiyle hayal ettiği hayvancılık tesisin kurdu.

habercim.19

Kısa adı TKDK olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na sunduğu projesyle, yaklaşık 1,5 milyon liralık yatırımı için 990 bin lira hibe alan Ferit Kafkas, hem çocukluk yıllarından beri hayalini kurduğu tesise kavuşmanın hem de Alaca ilçesi Çal köyündeki hemşehrilerine örnek olmanın gururunu yaşıyor.

1979 Çorum-Alaca doğumlu olan Kafkas, geçimini tarım ve hayvancılık işlerinden elde ettiği gelirle sağlıyor. 2009 yılından bu yana muhtar olarak hizmete ediyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’ nin eş finansmanı ile uygulanan IPARD Programından desteklenen projesiyle gerçekleştirdiği yatırımı hakkında bilgi veren Kafkas, şöyle konuştu:
                                    ÇOCUKLUK YILLARIMDAN BERİ…
Çocukluk yıllarımdan beri hayvancılık faaliyetlerine ayrı bir ilgim var. Hayvan yetiştiriciliği benim için büyük haz duyduğum bir iş. İşletmenize koyduğunuz küçük bir hayvanın yaptığınız bakım ve besleme le günden güne gözünüzün önünde büyümesi
tarifi imkansız bir zevk veriyor. Bu nedenle daha modern şartlar altında, daha az iş gücüyle ve hayvanlara refah ortamının sağlandığı bir tesiste bu işleri yapmak için çok kafa yordum.

Maddi imkanlarım böylesi bir tesis için tek başına yeterli değildi.
Hep arayış içerisindeydim. Ama cesaret de edemiyordum. TKDK’nın bütün tanıtım toplantılarına katıldım. Alaca’da TKDK desteği le yapılan süt işletmelerini gördükten sonra ben de ilgi alanım olan büyükbaş besiciliği üzerine proje yapmaya karar
verdim.

yazının devamı için tıklayınız.

Related posts

TÜRKİYE nin İlgisi Rusları Rahatsız Etti.

Ümit ÖZKAN

Azerbaycan başın sağ olsun. Türk Dünyası başın sağ olsun.

Prof. Dr. Ahmet Güngör

Şehitlere Veda İçin Saf Tutuldu

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...