24.3 C
Kalecikkaya
17 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
AlacaGenelHaberler

Alaca TEKKE sine tekrar kavuşacak

 

Alaca İlçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Hüseyin Gazi Türbesinin taşıdığı değere yakışır hale getirilmesi için gerçekleştirilen restorasyon ihale süreci Çorum İl Özel İdaresi tarafından tamamlandı.
Alaca Kaymakamlık web sitesinde yayımlanan duyuruda, Başta Sayın Valimiz Mustafa ÇİFTÇİ olmak üzere sürece katkı sağlayan tüm kurum ve kişilere teşekkür ederiz, denilmektedir.

 

 

Alaca halkının TEKKE olarak bildiği ve isimlendirdiği bu yerleşke geçmişte bir mesire alanı olarak kullanılmakta idi. Kaynağı Tekke yerleşkesi içerisinde bulunan ve çevre duvarının dışında akan buz gibi suyu vardır. 

Bu suyun suladığı çayırlık alanlarda  İlçe ve çevre köylerden gelen insanlar, piknik yapar, eğlenceler düzenlerdi.

1990 yılından önce, özellikle  bayramlarda tekke ve etrafı bir mesire alanı şeklinde dolup taşardı. 

Günümüzde bu alan arazi sahibinin kullanımında olduğu için kullanılmıyor. Çeşmesi halen akmaktadır. Yerleşke kapalıdır. 

Bu yerleşkenin özelliği nedir ?

Alaca İlçesinin 3 km. güneyinde  medrese ve türbe bulunmaktadır. Yapıldığı tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte XIII. yy’a ait (takriben 1220 I. Alaaddin Keykubat dönemi veya II. Kılıç Arslan dönemi 1155-1192 dönemi zikredilebilir) Selçuklu medresesi olduğu sanılıyor. Bugün harap ve kendi haline terkedilmiş durumdadır.

Birbirine geçme iki bölüm halinde düzenlenmiş bir yapıdır. Medreseye açılan portelin -dış kapının- iki tarafında bir insanın ayakta rahatça sığabileceği büyüklükte kuzey ve güney yönünden karşıdan birbirine bakar konumda nöbetçilerin giriş-çıkışları kontrol edebilmeleri için iki nöbetçi mahfili vardır. 

 

Related posts

ALACA DA BAYRAM NAMAZI SAATİ

Ümit ÖZKAN

İSTİKLAL MARŞI OKUMA BİRİNCİSİ

Ümit ÖZKAN

Tarım Makinası Kolunu Kopardı

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...