12.5 C
Kalecikkaya
19 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

Ankara, Kıyiv omuz omuza”, “Yaşa Bayraktar

12 Mart Cumartesi Günü Ankara Ulus Meydanı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarını kınamak ve Rusya’nın başlattığı savaşın durdurulması için harekete geçme çağrısı yapmak amacıyla basın açıklaması ve protesto düzenlenmeye devam ediliyor.

Rusya, sivil-asker gözetmeyen taktikler uyguluyor

Savaşın başladığı günden itibaren her hafta Ankara Ulus Meydanı’nda,  Ukrayna Derneği tarafından organize edilen porotesto ve SAVAŞ’ A HAYIR etkinliğinde,  Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, Rusya, sivil-asker gözetmeyen taktikler uyguluyor” ifadelerini vurguladı.

Rusya; savaş, soykırım ve insanlık suçlarını işlemeye pervasızca devam ediyor

Ukrayna da ki savaşa bil fiil katılan ve İşgalci Ruslara karşı mücadele veren kırım Tatar Türkleri, dünyanın bir çok yerinde de eylemler yapıyor.

Türkiye de yaşayan ve Protesto etkinliğine her zaman ve zeminde destek veren Kırım Türklerinden,  Kırım Derneği Eski Genel Başkanı Tuncer Kalkay ise Rusya; savaş, soykırım ve insanlık suçlarını işlemeye pervasızca devam ediyor” dedi.

Ukrayna Derneği tarafından 12 Mart günü Ankara Ulus Meydanı Atatürk Heykeli önünde, Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana aralıksız sürdürdüğü Ukrayna’ya ve Kırım a yönelik işgal saldırılarını kınamak ve savaşın durdurulması için harekete geçme çağrısı yapmak amacıyla basın açıklaması ve protesto düzenlendi.

Türkiye’de yaşayan Ukrainler ve Kırım Tatarları başta olmak üzere pek çok vatandaşın yoğun katılımıyla gerçekleştirilen eylemde, ellerinde Türkiye, Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları olan protestocular, Ukrayna milli marşını okudu.

Protesto sırasında sık sık “Katil Putin Ukrayna’dan defol”“Ankara, Kıyiv omuz omuza”, “Yaşa Bayraktar” gibi sloganlar atıldı.

Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska ve Kırım Derneği Eski Genel Başkanı ve Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tuncer Kalkay basın açıklaması metinlerini okudu.

qha haberi 

YULİYA BİLETSKA: RUSYA SİVİL-ASKER GÖZETMEYEN TAKTİKLERİ UYGULUYOR

Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska’nın okuduğu basın açıklamasında, Rusya’nın üç günde bitirmeyi planladığı işgalin süresinin iki haftayı geçtiğine vurgu yapıldı. Ukrayna’nın direnişini kıramayan Rusya’nın, sivil-asker gözetmeyen taktikleri uygulamaya başladığını belirten Yuliya Biletska “Köylerimizi, kasabalarımızı, şehirlerimizi bombalıyor ama her şeye rağmen halkımız direniyor” ifadesini kullandı.

“KADIN DOĞUM HASTANESİNİN BOMBALANDIĞINI LAVROV KABUL ETTİ”

Geçen gün Mariupol’deki kadın doğum hastanesinin bombalandığını hatırlatan Yuliya Biletska, Rusya’nın bu savaş suçunu aklamak için birçok yalan uydurduğunu, ancak Antalya’da konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un hastaneyi vurduklarını kabul ettiğini dile getirdi.

RUS SALDIRILARIYLA MARİUPOL’DE 1582 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Mariupol günlerdir kuşatma altında bombalanıyor. Rusya, sivillerin hayatlarını hiçe sayarak her yere saldırıyor” diyen Biletska, Rusya’nın saldırılarıyla Mariupol şehrinde 1582 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

“RUSYA, İNSANİ YARDIM VE TAHLİYE YOLLARINI BOMBALIYOR”

Biletska, “Rusya, hem siviller için yeşil koridorlar açacağını söylüyor, hem de sivillerin tahliyesini ve bölgeye gelen yardımları sürekli bombardımanlar ile engelliyor. Tahliye yollarına mayınlar kuruyorlar.” dedi.

“LAVROV, KOMŞU ÜLKELERİ TEHDİT EDİYOR”

Sergey Lavrov’un “Biz Ukrayna’ya saldırmıyoruz, başka ülkelere de saldırma gibi bir niyetimiz yok” sözüne dikkat çeken Yuliya Biletska, bunu düpedüz bir dalga geçme ve Rusya’nın komşularına yönelik tehdit olarak değerlendirdi.

“RUSYA’NIN YALANLARINA KANMAYIN”

Rusya için insanın değersiz olduğunu, Rusya’nın savaş suçu işlemekten çekinmeyeceğini, bunu aklamak için de yalanlar uyduracağını vurgulayan Yuliya Biletska, “Lütfen Rusya’nın açıklamalarına her zaman şüpheli yaklaşın, yalanlarına kanmayın” ifadesini kullandı.

“TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR”

Türk halkının tüm destekleri için teşekkürünü ifade eden Biletska, “Dost, kötü günde belli oluyormuş. Şu açık ki; Türkiye ve Ukrayna dost iki ülkedir ve öyle olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

TUNCER KALKAY: RUSYA SAVAŞ, SOYKIRIM VE İNSANLIK SUÇLARINI İŞLEMEYE PERVASIZCA DEVAM EDİYOR

Kırım Derneği Genel Merkezi adına basın açıklamasını Kırım Derneği Eski Genel Başkanı ve Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tuncer Kalkay okudu.

Kalkay’ın okuduğu basın açıklamasında, Budapeşte Memorandumu gereğince sahip olduğu nükleer silahlardan vazgeçen Ukrayna’ya onun egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün

garantörlerinden biri olan Rusya’nın işgal ederek karşılık verdiği hatırlatılarak, diğer garantörler olan ABD ve Birleşik Krallık’ın bu işgale karşı yüklendikleri sorumluluklarını yeterince yerine getiremediğine dikkat çekildi.

Rusya’nın; uluslararası hukuku ayaklar altına alarak işgal saldırılarına devam ettiği Ukrayna’da, insanlığın bütün değerlerini çiğnediğini, savaş suçu, soykırım suçu yanında insanlık suçlarını işlemeye pervasızca devam ettiğini dile getiren Kalkay, “Rusya, binaları, okulları, hastaneleri sürekli bombalarken, savunmasız sivillere, yaşlılara, kadınlara hatta masum çocuklara acımasızca ölüm kusuyor” ifadelerini kullandı.

Related posts

SUNGURLU DA KONFERANS VERECEK

Ümit ÖZKAN

KIZILORDU KONSERLERİ İPTAL EDİLMELİ

Ümit ÖZKAN

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...