25.5 C
Kalecikkaya
16 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
HaberlerKalecikkaya

BU KÖYDE 68 YILLIK DEMİRCİ ATOLYESİ HALA ÇALIŞIYOR

Köyümüz ve Köylülerimiz sahip oldukları ve yaşattıkları değerler ile basında yer almaya devam ediyor.

Yaklaşık 150 yıl önce kalecikkaya köyünde yerleşik hayata geçen köylülerimiz, ihtiyaçlarını kendi emekleri ile karşılamışlardır. Marangoz atölyesi, Demirci Atölyesi, Değirmen gibi sanat icra edilen işletmeler kurarak hem kendi köylülerinin hem de civar köylerin ihtiyaçlarını uzun yıllar karşılamışlardır.

Önce köyümüzün dışında kurularak faaliyet gösteren Su değirmeni olarak hizmet veren işletme Ziya GÜNGÖR ün geçimini köy dışında temin etme isteği ile Sungurluya taşınması ve vefatıyla sona ermiş. Elektrik imkanına kavuşan köyümüzde köyün içerisine Özkan ailesinden Fevzi-Rıza ÖZKAN ın açtığı elektrikle çalışan değirmen bölgeye hizmet vermiş, daha sonra İsa – Musa ÖZKAN kardeşlerin devam ettirdiği bu değirmen teknolojinin, şehirleşmenin, ulaşım imkanlarının gelişmesi ile ve daha da çok eleman eksikliği sebebiyle kapanmıştır.

Marangoz Atölyesinin sahibi Talip KANTEMİR, kendisi gibi marangoz olan kardeşi Halit KANTEMİR gibi köy dışına çıkmamış, köyde kalarak bu sanatı, mesleği köyde köy halkına ve civar köylere devam ettirmiştir. Talip KANTEMİR ustanın vefatı ile birlikte bu atölye de kapanmıştır.

Yine köyümüzün kuruluşu ile birlikte faaliyete geçirilen ve 1954 yılından itibaren babası İmirzak ÖZDEMİR den devraldığı atolyede 68 yıldır faaliyetine devam eden Demirci Atölyesi ise zamana, şartlara direnmeye devam ediyor.

İlk kurulduğu günkü yerinde, ilk kurulduğu hali ile yaşamını sürdüren atölye kurucusu Ferhat ÖZDEMİR ile birlikte köyümüze ve civar köylere hizmet vermeye devam ediyor.


Geçtiğimiz gün köyümüzdeki bu demirci atolyesi ÇORUM HABER tarafından haber yapıldı. Haberin videosunu buradan izleyebilirsiniz.https://youtu.be/V1lcwqoFD64

Related posts

Son Dakika Vefat Haberi

Ümit ÖZKAN

LİDER GİTTİLER LİDER DÖNDÜLER

Ümit ÖZKAN

KÖYLÜMÜZ EMLAK OFİSİ AÇTI

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...