11.4 C
Kalecikkaya
27 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

DUA ETMENİN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDE Kİ ETKİLERİ

DUA ETMENİN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDE Kİ ETKİLERİ‼️

Prof. Dr. Nevzat Tarhan dua ve ibadet üzerine yazdığı makalesinde şöyle diyor:

?Bir şeylerden korkup annesine sığınan bebeğin rahatlaması nasıl mümkün oluyorsa; insanın da olay ve musibetler karşısında her şeyi bilen, gücü yeten, her şeyin kontrolü elinde olan bir güce inandığını hissetmesi halinde, huzur ve güvenin verdiği içsel hoşluğu ve esenliği yaşayacaktır.

?Dua, insana yalnız olmadığını hissettirir, ümidi ayakta tutar ve bir şeyler yapabilme konusunda ilk adımı oluşturur.

?Tarhan, “Psikolojik bütünlüğü bozulan ve kontrol duygusunu kaybetme hissi ile şiddetli sıkıntı yaşayan insan, eğer zihinsel bir sığınak oluşturabilirse kaygısını azaltabilmektedir.” diyor.

?Dua ve ibadetin psikolojik faydaları kadar, fizyolojik etkilerine de dikkat çeken Tarhan, şöyle devam ediyor: “Duada vücut ısısı yükselir, ürperti hissi ile uyarılma yaşanır, algı gücü keskinleşir, bilinç düzeyi ve farkındalık artar.

?İnanç ve güvenin iyileşme beklentisini artırdığını dile getiren Tarhan, “İyileşme beklentisinin artması, beyindeki serotonin,   noradrenalin,   nöropeptid gibi ruh halini düzenleyen salgıları artırıyor. Bu salgılar da çeşitli yollarla savunma sistemini kuvvetlendiriyor. Böylece organizmamız kendi kendine yardım ve tamir işlevini başlatıyor.” diyor.

?Duanın, hayatın akışında gerekli ve faydalı bir his olduğunu vurgulayan Tarhan, asıl kıymetli duanın ise insanın hasta ve muhtaç olmadığında yaptığı dua olduğunu belirtmektedir.

?Hasta ve muhtaç iken yapılan dua ve ibadet mum ışığı ise, genç ve güçlü iken yapılan dua ve ibadetin güneş değerinde anlam taşıdığını kaydeden Tarhan, “Böyle bir insanın duası hayranlık ve saygı uyandırmalıdır. Çünkü bu kişi kulluk bilinci içindedir ve gelecek zorluklara da şimdiden manevi yatırım ve hazırlığını yapıyor demektir.” diyerek görüşlerini ifade etmektedir.

Related posts

Kırım Tatarı Emine Cabbar Ukrayna Dış işleri Bakan Yardımcılığına geldi.

Ümit ÖZKAN

Sungurlu nun İyilik Neferi, Gönül Sofrası Kırım Türkleri

Ümit ÖZKAN

Prf.Dr. Ahmet GÜNGÖR den ÇAPAN GİYDİRME TÖRENİ

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...