12.5 C
Kalecikkaya
19 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberlerKalecikkaya

KIZILORDU KONSERLERİ İPTAL EDİLMELİ

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve 21 Mayıs 1864 Büyük Kafkasya Sürgünü‘nün yıl dönümünde, Rus Kızıl Ordu Korosu’nun Türkiye de turne yapmak istemesi, Kırım Tatar Türkleri tarafından  tepki ile karşılandı.

ESKİŞEHİR KIRIM DERNEĞİ KONSERİN İPTALİ İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) ve Çarlık Rusya’nın kanlı tarih sayfalarında yer etmiş olan 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve 21 Mayıs 1864 Büyük Kafkasya Sürgünü‘nün yıl dönümünde, Rus Kızıl Ordu Korosu’nun Türkiye turnesi tepki çekti. Rus Kızıl Ordusu’nun sürgün ve soykırım kurbanlarının anıldığı günlerde Kırım Tatarların ve Çerkeslerin yoğunlukta yaşadığı Türkiye’de konser düzenlememesi için imza kampanyası başlatıldı. 

BU KONSER GEÇMİŞİN KARANLIK VE ACI DOLU ANILARINA DUYULAN SAYGISIZLIK OLUR

Rus Kızıl Ordusu’nun yapacağı bir konserin iptal edilmesi gerektiğini düşünenlerin ortak sesi olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu konserde birlikte anılması gerekenlerin arasında savaş suçları da yer alıyor. Kızıl Ordu, tarih boyunca birçok insanın acı çekmesine ve trajedilere yol açtı. Bu nedenle, onların müziğini dinlemek yerine, milyonlarca insanın kaybına, acılara ve zorbalıklara odaklanmalıyız. Bu konser, geçmişin karanlık ve acı dolu anılarına duyulan saygısızlık olur. Kızıl Ordu’nun eylemleri, birçok ülke ve insan topluluğu için derin yaralar bıraktı. Bu yüzden, onların bir konserle anılması hoş karşılanamaz.

Kırım Derneği İstanbul Şubesinden Kızıl Ordu Korosu’nun turnesine sert tepki!

“ZULMÜN KOROSUNU DİNLEMEK YERİNE MİLYONLARCA İNSANIN VATANLARINI KAYBEMELERİNE ODAKLANMALI”

Rus Kızıl Ordusu’nun, sürgün ve soykırım kurbanlarının anıldığı günlerde Kırım Tatarların ve Çerkeslerin yoğunlukta yaşadığı Türkiye’de konser düzenleme duyurusu sonrasında Kırım Derneği İstanbul Şubesi, “Türkiye’de Kızıl Ordu İstemiyoruz!” başlığıyla bir açıklama yayımladı. Kızıl Ordu Korosu’nun Türkiye turnesinin iptali için kamuoyundan destek istendi.

 

Related posts

HER YIL YENİ BİR REKOR. TEBRİKLER. BAŞARILAR.

Ümit ÖZKAN

OSMAN UYGUN EMEKLİ OLDU

Ümit ÖZKAN

HAYIRLI BEREKETLİ OLSUN

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...