17.5 C
Kalecikkaya
19 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
Basında KöyümüzGenelHaberler

Köylümüz İhsan TOKGÖZ ERASMUS Projesi Kapsamında Almanya da

Bursa- İnegöl Ömer Osman ÇAĞLAYAN Özel Eğitim Meslek Okulu  Almanya ya gitti.

Çorum Alaca Kalecikkaya Köyü nüfusuna kayıtlı, Köylümüz, hemşehrimiz Okul Müdür Yardımcısı İhsan TOKGÖZ ile birlikte iki öğretmen ve beş öğrenci Erasmus + Öğrenci Hareketliliği projesi kapsamında Almanya da bulunuyor.

Engelliler Haftası münasebetiyle proje gerçekleştirildi.

Projenin ismi, Engelli Öğrencilerimiz Hizmet Sektöründe Avrupa da Meslek Öğreniyor.

Bursa- İnegöl Ömer Osman ÇAĞLAYAN Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerinden Hafif Düzey Zihinsel Engelli beş öğrenci 14 günlüğüne staj için Almanya da bulunuyor.

Kafile Başkanı İhsan TOKGÖZ ilk bir haftalık etkinliklerini şöyle özetledi.

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü.
Özel öğrencilerimizle engel tanımıyoruz. Almanya/ Berlin seyahatimiz devam ediyor. Hayatı paylaşmak için engel yok. En büyük engel sevgisizliktir.

“Şu insan dedikleri el ayakla baş değil,
İnsan manaya derler suret ile kaş değil.”
( Kaygusuz Abdal)

“Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve yaptıklarınıza bakar.”
(Hz. Muhammed(sav)

InterAktiv Derneği aynı zamanda okulumuz tarafından hazırlanan 2019-1-TR01-KA-065841 numaralı ” Engellilerimiz hizmet sektöründe çalışmak için Avrupa da meslek öğreniyor.” adlı projemizin ev sahibi ortağı.

Programın 6. gününde,  Berlin de Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerimizle Thikwa Tiyatro ve Sanat Atölyesini ziyaret ettik. Bu atölye ” zihin engellenemez” mottosuyla hareket eden; tiyatro, drama, spor, resim, el sanatları ve grafik vs. alanlarda engelli ve engelsiz insanların birlikte tiyatro ve sanat yaptığı bir sanat atölyesi. Pek çok ödüle sahip olan bu atölye aynı zamanda Almanya’nın en ünlü tiyatrosu olarak kabul ediliyor.

Berlin de kurumsal ziyaretlerimiz devam ediyor.

Hayatını engellilerin sorunlarını çözmeye adayan inşaat mühendisi Sevgi BOZDAĞ hanımefendiyi ve onun kuruculuğunu ve başkanlığını yaptığı engellilere yönelik faaliyetler yürüten InterAktiv Derneğini tanıma fırsatı bulduk. 

Türkiye den Almanya ya giden ekip faaliyet ve gezilerine devam ederken, burada bir Türk Kadın Mühendisle tanışırlar.

İlginç bir hayat hikayesi vardır bu mühendisin. Bu mühendis aynı zamanda ekibimizin dahil olduğu projenin ev sahipliğini de yapıyor.

Okul Müdür Yardımcısı ve Kafile Başkanı İhsan TOKGÖZ, ev sahibesi, Mühendis, İş Kadını, Dernek Başkanı Sevgi BOZDAĞ ı şu cümlelerle anlatıyor.

BERLİNDE BİR KAHRAMANLIK HİKAYESİ:

   Berlinde faaliyet gösteren InterAktiv derneğinin kurucusu ve başkanı. Berlinde yaşayan bir Türk kadını. Adı, Sevgi BOZDAĞ. Asıl mesleği inşaat mühendisliği. TRT BELGESEL de ” İki vatan tek kadın ” programında belgeseli çekilmiş, ilginç bir hayat hikayesine sahip. İnşaat mühendisi olmasına rağmen kendini adadığı bir çalışma alanı daha var: Engelliler ve onların hayatta karşılarına çıkan engeller…
   Tabi ki kendisini engellilerin sorunlarını çözmeye adamasının bir hikayesi var. Sevgi hanım küçük yaşta menenjit hastalığından evladını, genç yaşta trafik kazasından kardeşini kaydedince büyük yıkım ve bunalım yaşıyor. Zor günler geçiriyor. Ziyaret ettiği bir ” engelliler atölyesinde” karşılaştığı bir kız onun hayat hikayesini değiştiriyor. Konuşamayan, boynu ve parmaklarından başka hiçbir organını oynayamayan ancak kendi engellerini aşıp 3 dil öğrenen ve internet üzerinden diğer insanlarla kontak kuran bu kızın azmi ve yaşama bağlanma isteği ve üretkenliği Sevgi hanımı çok etkiliyor.
   İç dünyasında yaptığı sorgulamalar ve bunu çevresiyle paylaşması onu bambaşka bir çizgiye çekiyor. Hayatının bundan sonraki evresini engellilere ve onların sorunlarını çözmeye adıyor.
   Engellilerin ve onların ailelerinin karşılaştığı engelleri yıkmak için büyük çaba sarf ediyor. Ailelerle görüşüyor, onlarla toplantılar yapıyor. Çaresiz insanların ellerinden tutuyor. Onların sorunlarını dinliyor. Çözüm yolları arıyor, ailelere yol gösteriyor. Ama bu süreçte çok zorluklarla karşılaşıyor. En sonunda bir dernek çatısı altında bu faaliyetlerin daha etkili olacağına kanaat getiriyor ve InterAktiv Derneğini kuruyor.
   Bu derneğin çatısı altında gönüllü kahramanların da desteğiyle fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan dezavantajlı insanların meselerine kafa yoruyor. Almanya da yaşayan Türkler başta olmak üzere diğer milletlerden Almanya ya göç etmiş insanlara da gönüllü danışmanlık yapıyor, sorunlarını çözmek için yollar arıyor. Ve bu alanda ki on yıllık süreçte büyük mesafeler kat ediyor.
   Sevgi hanımla olan bir saate yakın konuşmamızda onun ilk günkü heyecanından hiçbir şey kaybetmediğini gözlemliyoruz. Engellilerin sorunlarını çözmeye yönelik kurduğu İnterAktiv Derneğini adeta bir çocuğu gibi görüyor. Sevgi hanım Almanya da engellilere yönelik yaptığı çalışmalarla büyük bir farkındalık ve sorumluluk bilinci oluşturmuş.
   Gerçekten Sevgi hanımın etkileyici bir hayat hikayesi var. Sizi tanıdığımız için çok mutluyuz Sevgi hanım.

Allah yâr ve yardımcınız olsun…

Related posts

ADINA ŞİİR YAZILDI

Ümit ÖZKAN

Kandiliniz Mübarek Olsun

Ümit ÖZKAN

LGS DE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...