29.2 C
Kalecikkaya
17 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

MEB’den müjde. 4 gün okul 3 gün tatil

Okullarda hafta sonu tatili 3 gün mü oluyor? Son dönemlerde bu sorunun yanıtı öğrenciler ve veliler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyordu. Okullarda eğitim sisteminin hafta sonu tatili dahil olmak üzere Sil Baştan değişeceği yönünde bir süredir iddialar vardı. Nihayet o iddialara ilişkin Milli Eğitim Bakanlığından kritik açıklama geldi. MEB son dakika resmi duyuru yaptı. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren yeni kararın detayları belli oldu. Okullarda eğitim değişiyor, hafta sonu tatili artık 3 güne çıkıyor. İşte MEB son dakika kararı ve detaylar…

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına Kısa bir süre kala Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararlar öğrenci ve velilerin yakın takibinde nokta her geçen gün MEB yeni bir kararı açıklamaya devam ediyor. Bu defa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen karar öğrencileri sevindirecek. Çünkü okullarda eğitim sistemi Sil Baştan değişiyor. Öğrenciler için artık hafta sonu tatili uzuyor. Okullarda 4 gün eğitim 3 gün tatil modeline geçiliyor. Avrupa’ya yayılan Finlandiya modeli Eğitim Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da kabul edildi. Peki okullarda 3 gün hafta sonu tatili ne zaman başlayacak?

EĞİTİM SİSTEMİ SİL BAŞTAN DEĞİŞİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre okullarda eğitim sistemi Sil Baştan değişiyor. Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulunmuştu. Yeni eğitim öğretim döneminde birçok değişiklik yapılacağını belirten Yusuf Tekin, özellikle devamsızlıktan sınıfta kalma ve başarısızlık nedeniyle sınıfta kalma uygulamasının geri geleceğini bildirmişti. Milli Eğitim Bakanlığının bu kararı sonrası bomba gibi yeni bir karar daha geldi.

FİNLANDİYA MODELİ EĞİTİM SİSTEMİ GELİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı son dönemlerde Avrupa geneline yayılmaya başlayan Finlandiya modeli eğitim sistemini yakın markaja aldı. Bu eğitim sisteminde öğrencilerin okullara daha iyi adapte olabilmesi için hafta sonu tatilinin daha uzun tutulması öngörülüyor. Şu anda birçok Avrupa ülkesinde bu eğitim modeli uygulanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı da yeni eğitim öğretim yılında bazı pilot bölgelerde bu eğitim modelini uygulamaya koyacak. Böylece okullarda eğitim sistemi tamamen değişmiş olacak.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK 2023?

Peki Okullar ne zaman açılıyor? 2023-2024 eğitim öğretim yılı ne zaman başlıyor? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan takvime göre okullar 11 Eylül 2023 tarihinde açılacak. Yeni eğitim öğretim yılı 11 Eylül’de başlarken ilkokul 1 sınıf öğrencileri ve anasınıfı öğrencileri bir hafta erken okula gidecek.

 

 

Related posts

36 YIL SONRA MEZUN OLDUĞU OKULDA

Ümit ÖZKAN

LİDERLİĞİ KORUYAMADIK

Ümit ÖZKAN

LİDER GİTTİLER LİDER DÖNDÜLER

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...