23.2 C
Kalecikkaya
21 Haziran 2024
Kalecikkaya Köyü
Köşe Yazıları

Vefatının 1. yıldönümünde Sami OLGUN u rahmetle anıyoruz.

Köyümüzden ilk üniversite mezunu olan ve eğitim camiasında çok güzel hizmetlere imza atan Sayın Sami Olgun’u tanıyalım. 

Sami OLGUN

1942 yılında Kalecik Kaya köyünde doğmuş olup , 1949 yılında Alaca’da İlköğretim ve ortaöğrenimini, Yozgat ve Çorum’da ise Lise öğrenimini tamamlayarak, Alaca’nın Sarı Süleyman Köyünde ve Bayat İlçesinin Tepe Kütüğü köyünde ilkokul öğretmenliği yapmıştır.

1962 yılında öğrenim için Ankara gitmiş, girmiş olduğu sınav sonucunda Ankara Üniversitesi Fen Fakültesine kaydını yaptırmış ve Devlet İstatistik Enstitüsünden burs alarak öğrenim hayatını devam ettirmiştir. Fakülteyi bitirerek Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsünde memuriyete başlamış, Enstitüde bir öğretim yılı süreli istatistikçilik eğitimi alarak Enstitünün çeşitli birimlerinde görev yapmıştır. Hane Halkı Reisi anketindeki çalışmalarında göstermiş olduğu başarılı çalışmalarından dolayı Devlet Planlama Teşkilatı ve Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığınca Takdirname ile ödüllendirilmiştir.

Ankara’da deniz yedek subayı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığında vatani görevini yaparak 1970 yılında Devlet İstatistik Enstitüsündeki görevine geri dönmüştür.

1973 yılında öğretmenliği tercih ederek Ankara Etlik Lisesinde matematik öğretmenliğine başlamış ve bir süre sonrada idarecilik görevini almıştır.

1979 yılında Ankara Gazi Lisesinde matematik öğretmenliğine atanmıştır. Yetiştirmiş olduğu öğrencilerin Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu tarafından düzenlenen Matematik yarışmasında İç Anadolu birincilik ödülü aldığından bahsedilen kurum tarafından takdirname ile ödüllendirilmiştir.

Gazi Lisesi matematik öğretmeni ve müdür baş yardımcısı iken girdiği sınav sonucu Ankara Fen Lisesi matematik öğretmenliğine atanmıştır. 1988 yılında yetiştirmiş olduğu öğrencinin Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu tarafından düzenlenen matematik yarışmasında İç Anadolu birincilik ödülü aldığından Milli Eğitim Bakanlığından teşekkürname ile ödüllendirilmiştir.

Öğretmenlik yıllarında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsüne devam ederek yüksek lisansını tamamlamış ve 1982 yılında girmiş olduğu sınav sonucunda Trabzon İlindeki Fatih Yüksek Öğretmen Okulu matematik öğretmenliğine atanmış ise de ailevi nedenlerden dolayı Trabzon’a gidememiştir. 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevinde göstermiş olduğu olağanüstü gayret ve çalışmalarından dolayı bir maaş aylıkla ödüllendirilmiştir.

Çeşitli yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler için açmış olduğu hizmet içi eğitim kurslarına öğretim görevlisi olarak katılmış, 1992 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eğitim Öğretim Hizmetlerinde göstermiş olduğu başarıdan dolayı Teşekkür Belgesi ile ödüllendirilmiştir.

1992 yılında Hürriyet Gazetesinin okurlarına vermiş olduğu sistem 2000 ÖSS Hazırlık Kitabının yine aynı gazetenin 1993 yılında okurlarına verdiği 3 ciltlik Altın Anahtar ÖSS Hazırlık Kitabının matematik bölümünün hazırlanmasında bölüm başkanı ve matematik öğretmeni olarak görev yapmıştır.

Bilgisayar kurslarına katılarak üstün başarı göstermiş formatör öğretmenlik belgesi almış bu başarısı basına intikal ederek 14/11/1985 yılında Tercüman ve Bulvar Gazetelerinde yayınlanmıştır. 1994 yılında Ankara Fen Lisesi matematik öğretmeni ve müdür baş yardımcısı iken emekli olmuştur. Ankara Valiliği tarafından Hizmet Şeref belgesi ile ödüllendirilmiştir. Emekliliğinde Ankara’da çeşitli özel okul ve dershanelerde müdürlük ve öğretmenlik yapmıştır.

30 yıl kamu sektöründe, 12 yıl özel sektörde görev yapmıştır. Evli, biri kız diğeri erkek olmak üzere 2 çocuk babasıdır Çocukları da eğitimlerini tamamlamış olup, kızı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde, oğlu ise Türk Hava Yollarında kaptan pilot olarak görev yapmaktadır.

Bu vesilw ile geçen yıl vefat eden Sami OLGUN a ve vefat tarihleri bu güne denk gelen tüm geçmişlerimize Cenab ı Allah tan rahmet dileriz. 

 

Related posts

NUMAN ÇELEBİCİHAN ı anma ve KIRIM İŞGALİNİ PROTESTO ETKİNLİĞİ

Ümit ÖZKAN

2021 YILI BEYAN VE İSTİSNA SINIRLARI

Beytullah Metin

KIRIM TATAR KÜLTÜRÜ – CEMAAT TAYAĞI

Ümit Özkan

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...