17.5 C
Kalecikkaya
19 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

SUNGURLU GÖLETİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Sungurlu İlçemizin İçme Suyu sorununu çözmek için gölet yapılıyor. Çorum Sungurlu İçme Suyu ve Sulama Göleti inşaatını görüntüledik.

Sungurlu Kırankışla Göleti olarak ta bilinen gölet yapılması ile karayolu güzergahı da değişecek. üç köyün arazisi su altında kalacak. Kırankışla köyü, Salman Köyü ve Büyük İncesu Köyü arazilerinin istimlak işlemleri tamamlandı. Gölet inşaatı çalışmaları hızlandı.

Sungurlu yu Boğazkale ve Alaca ya bağlayan karayolu sular altında kalacak. Büyük incesu Köyüne daha yakın bir bölgeden yeni yol yapılacak.

Milletvekili Ahmet Sami Ceylan,  ilçede yapımı devam eden önemli projelerden birinin Sungurlu İlçe Merkezine yıllık 6.30 Milyon metreküp içme suyu temin edecek ve 31.720 dekar arazinin sulamasını sağlayacak olan Kırakkışla Göleti olduğunu belirtti. 2017 yılında ihale edilmesine rağmen 2021 yılına kadar inşaatına çeşitli sebeplerden dolayı başlanılamadığını hatırlatan Ceylan, yaptıkları girişimler sonucu sorunların giderildiğini ve 2021 yılı sonu itibari ile sıyırma kazıları büyük oranda tamamlandığını vurguladı.

2022 yılında temin edilecek ödenek doğrultusunda inşaatına devam edilecek olan Kırakkışla Göletinin 2023 yılı içerisinde tamamlanmasının planladığını belirten Ceylan,  projenin inşaat maliyeti 2022 yılı fiyatları ile toplam 210 milyon TL olduğunu kaydetti.

 

 

Related posts

BİZLERE HAKKINIZI HELAL EDİNİZ

Ümit ÖZKAN

Korona için ilaç Elazığ da bulundu.

Ümit ÖZKAN

Askeri helikopter düştü. Tüm yurdu yasa boğdu.

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...