29.2 C
Kalecikkaya
17 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
KalecikkayaVefat Yıl Dönümleri

Süper Babaanneyi vefatının 12. yılında rahmetle yad ediyoruz.

Kalecikkaya köyünün ve Alacanın sevilen simalarından Zahide Özkan ın vefatının 12 yıl dönümü.

Zahide (kantemir) Özkan kimdir?

Hacı anne, Zahide Babanne, Zahide hoca, Tatar Zahide olarak da bilinen Zahide KANTEMİR , ali-şerife kızı, 1920 kalecikkaya doğumludur.

 Çocukluğu kalecikkaya da geçen Zahide KANTEMİR, yine aynı köyden, Hüseyin Çavuş ( ÖZKAN) ile evlendi. Evliliklerinden beş erkek çocuk dünyaya geldi.

Ömrünün ilk 30 yılını köyde geçirdi. Çocukluk ve gençlik yıllarında, bulundukları köy ortamında, herkes gibi,yokluk, açlık ve sıkıntı çektiler.

Kendi anlatımı ile,  o zamanlar köyümüzde ekilebilir arazi azmış. Bağ, bahçe için müsait olan yerlerde sebze yetiştirirlermiş. Kendileri sebzeyi topladıktan sonra bahçede bekler, evin yaşlıları bu sebzeleri komşu köylere ( külah köyünün ismini vermişti)  götürür,  buradan gılik (bazlamadan küçük) tabir ettikleri ekmekten alır gelirlermiş,

Hatta ülke ve millet olarak sıkıntılı günler yaşadığımız zamanları hatırlar, bu günlere kavuştuk, bunca nimet, bolluk, her şey var, elhamdülillah, diyerek duasını eksik etmezdi. İbadetine düşkün bir insandı.

1950 li yıllarda  Alacaya göç ettiler. 1974 yılında eşi Hüseyin ÖZKAN ın vefatı ile beş çocuk annesi olarak evin idaresi omuzlarına yüklenmişti.

 Zahide Özkan çocukluğunda köydeki ebelerinden, Kuran ı Kerim okumasını öğrenmişti. Gençliğinde okumasını geliştirdi. Alacaya geldiklerinde, kısa sürede mevlit, hatim programlarının en çok aranan isimlerden oldu. Bayan cenazelerinde ilk aranan isimlerdendi. İlçemizin sayılı kadın mugasillerindendi.

Zahide Özkan okula gidememişti. Okuma yazması yoktu. Bunu kendisinde büyük bir eksiklik olarak görürdü. Kendi kendine okumayı öğrendi. 70 yaşından sonra  Kur an kursunda tecvid ve okumasını düzeltmek için Kuran ı Kerim kurslarına devam etti. İlçe müftülüğü tarafından Süper Babaanne diploması verildi. İki defa hacca gitmek nasip oldu.

2006 yılında Anneler gününde yılın annesi seçildi.

Zahide Babaannenin Alacaya geldiği ilk yıllardan itibaren en önemli özelliklerinden birisi ise, çiçek bahçesidir.  Çiçek denilince Zahide Babaanne akla gelirdi. Alaca ve köylerinden gelen tanıdıklar ve mahalle sakinleri  babaannenin çiçek bahçesine uğramadan gitmezlerdi. Gittiği her yerden gördüğü yeni çiçekleri, tohumları bahçesine getirirdi. Çiçeklerin tohumların dağıtır, fidanlarından isteyenlere de verirdi. Kendince özel gördüğü çiçekleri ise mümkün olduğu kadar saklar, kolay kolay kimseye vermezdi.

Evinin küçük bahçesinde itina ile yetiştirdiği çeşit çeşit güllerden  gül şurubu yapar,  gelen misafirlerine bu güzel gül şurubundan ikram etmeden göndermezdi.

Alaca halkının yediden yetmişe tanıdığı, sevdiği ve saydığı bir kişiliği vardı. Son birkaç yılında geçirdiği ağır hastalıklara rağmen, vefatından bir gün öncesine kadar çok sevdiği, Kur an, namaz, bahçe ve çiçeklerinden kopmamıştı.

Herkes tarafından takdir ve övgüyle anılan bir komşuluğu vardı. Beş çocuktan 14 torun ve 13 de torunun çocuğunu görmek nasip oldu. Dolu dolu geçen 90 yıllık bir ömrün sonunda  ömür geçirdiği Denizhan Mahallesi Cumhuriyet Caddesi no:48 sayılı ikametinin  önünden oğulları, torunları ve sevenlerinin omuzlarında ebedi istirahatgahına uğurlandı.

Alaca merkez camiinde kalabalık bir cemaatin katıldığı cenaze namazının ardından eski mezarlıkta eşi ve torunun yanına defnedildi.

Mekanın cennet olsun.

Zahide ÖZKAN a ve bu vesile ile vefat tarihleri bugüne denk gelen diğer yakınlarımıza Cenabı ALLAH tan rahmet dileriz.

Related posts

Vefatının 13.  yılında rahmetle hatırlıyoruz.

Ümit ÖZKAN

Fethiye PEKTEMEL’in Vefat Yıl Dönümü

Ümit ÖZKAN

DÜĞÜNE DAVET

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...