22.7 C
Kalecikkaya
16 Haziran 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

TÜRKİYE nin İlgisi Rusları Rahatsız Etti.

QHA nın haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında küstah açıklamalarda bulundu.

Zaharova, Türkiye’nin Kırım Tatar sürgününün 77. yıl dönümünde yaptığı açıklamada,durumun endişe verici olduğunu belirtti ve  “Biz de Türkiye’nin kendi etnik ve dini sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalırız.” dedi.

Rusya, Türkiye Dışişleri Bakanlığının Kırım Tatar sürgününün 77. yıl dönümünde yaptığı açıklamadan rahatsız oldu.

Haftalık basın toplantısında konu ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ”Türk Hükumeti, 2014 yılına kadar uluslararası kuruluşların, Kırım Tatarlarının etnik ve kültürel haklarının uygulanması konusunda Ukrayna’ya yönelttiği çok sayıdaki şikayeti ısrarla görmezden geldi ama  Türk hükumetinin, günümüzde Kırım Tatarlarının durumu hakkında endişe duyduğunu göstermesi, bunun konjonktürel nitelik taşıdığını doğruluyor.

Nitekim sosyolojik araştırmaların sonuçlarına göre 2020’de Kırımlıların yüzde 96’sı etnik gruplar ve farklı mezhepler arasındaki ilişkilerin ‘iyi niyetli’ olduğunu belirtti” ifadelerini kullandı.

ZAHAROVA: BİZ DE TÜRKİYE’DEKİ SORUNLARLA İLGİLENMEK ZORUNDA KALMAYALIM

Türkiye’nin Kırım Tatarları ile ilgili açıklamasının şüpheli olduğunu belirten Zaharova, küstah bir şekilde Türkiye’ye tehdit ederek şöyle konuştu:

“Türkiye’nin Kırım Tatarları ve Kırım konusundaki söylemleri endişe verici ve eğer değiştirmezse, biz de Türkiye’nin kendi etnik ve dini sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalırız.

Biz bunu yapmak istemiyoruz çünkü bu nedenle Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın bizi duyacağını umuyorum. Türk siyasetçilerin, etnik faktörü, en başta etnik grupların çıkarlarına darbe vuran jeopolitik oyun aracı olarak kullanmaktan vazgeçme zamanı çoktan geldi“

Kaynak: https://qha.com.tr/kirim/rus-sozcu-zaharovadan-kustah-turkiye-aciklamasi/323188/

Related posts

Gurbetçi köylümüz İlhan SÖNMEZ Ankara ya geldi.

Ümit ÖZKAN

ÖZKAN AİLESİ KARANTİNADA

Ümit ÖZKAN

Özkan ve Çetinkaya ailelerine Geçmiş Olsun

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...