12.5 C
Kalecikkaya
19 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
Köşe Yazıları

2021 YILI BEYAN VE İSTİSNA SINIRLARI

2021 yılı için dikkat edilmesi gereken tutarları ve hususları kısaca yazalım.

 Konut kirasının istisna sınırı

2020 yılında konut kira beyan sınırı 6600 TL iken 2021 yılında 7000 TL olarak belirlendi. Buna göre 7000 TL ve üzeri kira getiriniz varsa beyanname vermeli ve çıkan tutarı ödemelisiniz. Eğer konutunuzun yıllık kira getirisi 7000 TL altında ise beyan etmeyebilirsiniz.

Taşınmaz satışlarında İstisna sınırı

2020 yılında 18 000 TL olan tutar 2021 yılında 19 000 TL olarak belirlendi. Satın aldığınız taşınmazı 5 yıl içerisinde sattığınız zaman karınızın vergilendirilmesi gerekiyor. Eğer taşınmaz 5 yıl sonra satılırsa karınız vergiden istisna olur. 5 yıl içerisinde sattığınız durumda ise gayrimenkul için ödediğiniz tutarın yeniden değerlenmesi ve verginizin bunun üzerinden beyan edilmesi gerekiyor. Hesaplaması her ne kadar zor ve karışık görülse de bunu hızlı ve kolay şekilde hesaplayabileceğiniz web siteleri var. Kaynak olması için buraya birini bırakıyorum.

https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/h/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi-hesaplama

Fatura kesme sınırı

2020 yılında 1400 TL olan fatura kesme sınırı 2021 yılında 1500 TL olarak düzenlendi. Bu ne demek: Yapmış olduğunuz satış 1500 TL ve üzerinde ise mecburen fatura düzenlemelisiniz. 1500 TL altı satışlarda fatura düzenlemek isteğe bağlı. Satışa istinaden ister fiş (ödeme kaydedici cihaz çıktısı) isterseniz de fatura düzenleyebilirsiniz.

 Gider yazılabilen demirbaş sınırı

2020 yılında 1400 TL olan sınır 2021 yılında 1500 TL olarak düzenlendi. Peki bu ne demek? İşletmenize ya da şirketinize aldığınız demirbaş 1500 TL altında ise aldığınız dönem gider olarak yazıp aynı dönemin gelirinden mahsup edilir. 1500 TL’nin üzerinde ise Amortisman uygulaması gerekiyor.  Yani alınan demirbaşın faydalı ömrü Amortisman listesinden bulunur ve amortisman süresine (faydalı ömür) bölünerek ilgili dönemlerin gelirlerinden mahsup edilir.

 E Arşiv fatura düzenleme sınırı

İşletme ya da şirketler yapmış olduğu satışlarda e-Arşiv fatura kesme sınırında değişiklik olmadı. Faturayı keseceğiniz kişi eğer vergi mükellefi ise 5000 TL ve üzeri için e-Arşiv Fatura düzenlenmesi gerekiyor. Eğer Fatura kesilecek kişi vergi mükellefi değilse 30 000 TL ve üzeri için e-Arşiv Fatura kesilmesi zorunlu. Bu tutarların altı zorunlu değil isteğe bağlı.

Aynı gün içerisinde yapılan satışların toplamı da yine bu sınırlara dahil. Yani vergi mükellefine aynı günde iki kez mal ya da hizmet sattınızı var sayalım. İlk faturanızda 5000 TL sınırı geçilmezken ikinci fatura ile beraber 5000 TL sınırı geçiliyorsa e-Arşiv fatura kesme zorunluluğu ortaya çıkıyor. Yapılması gereken, Kesilen kağıt faturalar iptal edilip ikisinin yerine toplamı kadar e-Arşiv Fatura kesilebilir ya da ikisi için ayrı ayrı e-Arşiv fatura düzenlenebilir. Mutlaka e-Arşiv fatura kesilmeli.   

E-Arşiv Fatura Gelir idaresi Başkanlığına ait GİB Portal’ dan kesilir. GİB Portal’ dan nasıl e-Arşiv Fatura kesmek kolay ve zahmetsizdir. Başka bir yazımda da E-Arşiv Fatura nasıl kesilir? Görsellerle yazacağım.

SMMM Beytullah Metin

beytullahmetin@gmail.com Linkin Hesabım 

Related posts

KIRIM, GERAYLAR ve OSMANLI

Ümit Özkan

Babaya Özlem

Prof. Dr. Ahmet Güngör

SÜNNET NEDİR, KAÇ YAŞINDA YAPILMALIDIR ?

Hüseyin Seçgin

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...