25.5 C
Kalecikkaya
16 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
Köşe Yazıları

SMMM Beytullah METİN köşe yazıları ile sitemizde

Youtuber’ların Vergilendirilmesi ve Faaliyet kodu ne olmalı?

30/12/2020

Günümüzde internetin her eve, her cebe ve hayatın her alanına girmesi yeni mesleklerin doğmasına ve gelişmesine sebep oldu. En popüler meslekler sıralamasının zirvesinde artık doktor mühendis ya da avukatlık değil YOUTUBER’lık var.

Peki nedir YOUTUBER’lık?

Youtuba içerik üreterek gelir sağlayan kişi. Aslında elinde kamerası, cep telefonu olan herkes birer youtuber ya da adayı.

Youtuber olmanın fenomen olmak meşhur olmak gibi keyif veren yanlarının yanı sıra sağlanan gelirden dolayı nasıl vergilendirileceği gibi keyif kaçıran bir tarafı da var. Bu işi yapan ve yapmayı düşünen herkesin aklında ise nasıl vergilendirileceği elde edilen gelirin vergiden muaf olup olmayacağı var.

Aklımıza ilk gelen soruları kısaca cevaplayalım.

Youtube gelirleri vergiden muaf mıdır?

Youtube’ dan sağlanan gelirler ne KDV ne de Gelir Vergisinden muaf (İstisna) değil.

Vergilendirilmesi nasıl olacak?

Elde edilen gelir eğer aylık 300 TL –  500 TL civarında ise maliye bu gelirlerin peşine düşmüyor. Aylık geliriniz yüksek rakamlara ulaştı ise vergi mükellefi olmanın vakti gelmiş demektir. Açılacak mükellefiyete göre hesaplanacak vergi %15 ile %40 arasında olacak. KDV açısından %18’lik oranda hesaplama yapılacak.

Şirket kurmak zorunlu mu?

Youtuber’lık faaliyeti için şirket kurma zorunluluğu yok. Şahıs işletmesi ile de faaliyetine devam edebilir. Artıları eksileri, aylık kazancınız ve gelecek planlarınız göz önüne alınarak muhasebecinizle karar vermeniz en doğrusu olur.

Açılacak mükellefiyette NACE (Faaliyet) kodu ne olmalı?

YouTuber NACE (Faaliyet) kodu 63.12.01  Web portalı faaliyetleri olarak belirlenmeli.

Geriye dönük kazançlarınız nasıl olacak?

Geriye dönük kazançlarınızın tespiti maliye tarafından tespit edilene kadar yapılabilecek bir şey yok. Maliye tespitinden sonra ortaya çıkacak vergi ve cezanın daha az olması için gelirinize ilişkin yaptığınız harcama evraklarını kesinlikle kaybetmeyin. (Bilgisayar, kamera, araç kiralama, uçak bileti, yeme içme gibi)

Ne yapmalı?

 Burada önemli olan bugün itibari ile ne yapılacak. Açılacak mükellefiyet ile en kısa sürede vergilendirme sistemine dahil olunmalı ve ortaya çıkacak zarar minimuma indirilebilir.

Aklınıza takılan soruları mail ya da sosyal medya hesaplarımdan ulaşarak sorabilirsiniz.

SMMM Beytullah Metin

beytullahmetin@gmail.com Linkin Hesabım 

Related posts

NUMAN ÇELEBİCİHAN ı anma ve KIRIM İŞGALİNİ PROTESTO ETKİNLİĞİ

Ümit ÖZKAN

Kızılay ın Kurucularından Kırımlı Dr. Aziz Bey kimdir?

Ümit Özkan

SÜNNET NEDİR, KAÇ YAŞINDA YAPILMALIDIR ?

Hüseyin Seçgin

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...