22.7 C
Kalecikkaya
16 Haziran 2024
Kalecikkaya Köyü
HaberlerKalecikkaya

TABLO OLDU. KAYMAKAMLIĞIN DUVARINI SÜSLÜYOR

Kaymakam Hicabi AYTEMUR 01.09.2021 tarihinde Alaca İlçemizde göreve başlamıştı. Göreve geldiği günden itibaren farklı bir mesai anlayışını ortaya koymuştu. Bu kapsamda beraberindeki heyet ile birlikte sırasıyla ilçemizin köylerini ziyarete başlamıştı. Köyü yerinde görmek, muhtar ve köylülerle birebir kendi yaşam alanlarında ziyaret edip sohbet etmek ve köyün ihtiyaçlarını, sorunlarını dinlemek, görülecek yerleri varsa yerinde görmek amaç edinilmişti.

İşte bu ziyaretlerden birisini de 29 mayıs 2022 tarihinde Kalecikkaya Köyümüze gerçekleştirmişti.

İlçemizin tek KIRIM TÜRK ü olan Kalecikkaya köyümüzü ziyareti sırasında köyümüzde 70 yıllık demirci dükkanını da gördü.

Kurulduğu günden bugüne yaz kış demeden halen faaliyetine devam eden ve kendi köyümüz ile civar köylerinde ihtiyaçlarını karşılayan demirci dükkanı kaymakam Hicabi AYTEMÜR ün ilgisini çekmişti.

Bu ziyaret sırasında demirci ocağının başında çalışırken ziyaret ettikleri Ferhat ÖZDEMİR ile de bir müddet sohbet ederek kendisi ve dükkanın geçmişi hakkında bilgi aldı. Bu esnada dükkandaki kullanılan malzemeleri de inceleme fırsatı bulmuştu. 

İşte bu malzemeler içerisinde kenarda duran bir körük dikkatini çekti. Körük hakkında bilgi aldı ve birlikte fotoğraf çekindiler.

Kaymakam Hicabi AYTEMÜR bu dükkanda bulunan ve tarihi dükkandan da eski olan bu körüğü muhafaza etmesi tavsiyesinde bulundu. Ustamızın körükle birlikte çekilen fotoğrafını büyültüp tablo haline getirerek kaymakamlık hizmet binasında sergileniyor.

Asırlık ustamız,  bu güzel hatıranın herkesin görebileceği bir yerde sergilenmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi. 

Kaymakam beye, sanata, emeğe, tarihe verdiği değerden dolayı ve bu güzel jestinden dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

Related posts

KAR YAĞIŞI SEVİNCİ BİR GÜN SÜRDÜ.

Ümit ÖZKAN

Beklenen kar henüz yağmadı

Ümit ÖZKAN

Veyis TAŞDEMİR in Hicaz Ezan kıraati

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...