17.5 C
Kalecikkaya
19 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

ÇORUM – SUNGURLU ARASI HIZ SINIRI BELLİ OLDU

61 Kilometrelik mesafede Hız Tespiti Yapılacak.

Çorum Valiliği, Çorum-Sungurlu arasında kurulan Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi ile ilgili detayları açıkladı.

61 kilometrelik mesafeyi kapsayacak olan sistemde, hız sınırları da belli oldu. Hızdan kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla altı ilde, Çorum, Ankara, Afyonkarahisar, Aksaray, Eskişehir ve Konya sınırları içerisinde toplam bin 451 kilometre uzunluğunda 26 Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi’nin kurulum çalışmalarını tamamlandı.

Trafik güvenliğiniz için lütfen yasal hız sınırlarına uyalım.”

Çorum – Sungurlu karayolunda, Sungurlu çıkışından Çorum girişine kadar yaklaşık 61 kilometrelik mesafede “Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi” çalışacak.

14 Şubat itibariyle devreye alınan yeni sistemle birlikte, hız ihlali yapan sürücülere trafik cezası kesilecek.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Çorum PTS çıkışı ile Sungurlu PTS girişi arasındaki 61 bin 51 metre, Sungurlu PTS çıkışı ile Çorum PTS girişi arası ise 61 bin 197 metre olmak üzere çift yönlü Ortalama Hız Sisteminin bulunduğu, kurulumu yapılan bölgeye Karayolları 73. Şube Şefliğince sürücüleri bilgilendirmek amacıyla trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirilmiştir” denildi.

Ortalama Hız Sınırları Belli Oldu.

Açıklamada, sistem kapsamında hayata geçirilen hız sınırları da belli oldu. Buna göre 61 kilometre boyunca;

otomobil için ortalama hız 110 kilometre,

panelvan sınıfı araçlar için ortalama hız 100 kilometre,

minibüs, otobüs gibi araçlar için ortalama hız 90 kilometre,

kamyon, kamyonet, çekici sınıfı araçlar için 85 kilometre olarak belirlendi.

Açıklamada, “2022 Yılı Ocak ayı içerisinde duyurusu yapılan EDS/PTS projesi 14.02.2022 tarihinden itibaren Kent Güvenliği Yönetim Sitemleri aracılığıyla Çorum/Sungurlu (D- 795) arasında çift yönlü olarak ortalama hız denetimi başlamıştır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100. maddesine göre bölünmüş karayollarında; otomobil için 110 kilometre, panelvan sınıfı araçlar için 100 kilometre, minibüs, otobüs sınıfı araçlar için 90 kilometre, kamyon, kamyonet, çekici sınıfı araçlar için 85 km ve diğer araçlar için ise aynı yönetmelikte belirtilen hız sınırları geçerlidir” denildi.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamanın devamında şöyle denildi: “Araç cinslerine göre kontroller sırasında Yönetmeliğin öngörmüş olduğu azami hız sınırlarını %10 nispetinde aştığı tespit edilen sürücülere, Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz. Trafik güvenliğiniz için lütfen yasal hız sınırlarına uyalım.”

Related posts

Çorumlular 1 saatte 303 bin 150 fidan dikerek Guinness rekorlar kitabı na girdi.

Ümit ÖZKAN

KIZILORDU KONSERLERİ İPTAL EDİLMELİ

Ümit ÖZKAN

Abidin ÖZKAN  KIRIM VAKFI’nı Ziyaret etti.

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...