23.3 C
Kalecikkaya
29 Eylül 2023
Kalecikkaya Köyü
AlacaHaberler

ALACA MORU İSMİYLE TESCİLLENDİ

Mor Soğan Coğrafi İşaret Tescil Belgesini aldı.

İlçemizde yoğun olarak yetiştirilen tarım ürünlerinden bir tanesi olan MOR SOĞAN ilçemiz adına tescillendi.

Alaca İlçe Kaymakamımız Sayın Hicabi AYTEMÜR, Belediye Başkanı H. İbrahim ŞALTU ve beraberindekilerle birlikte Türk Patent ve Marka Kurumuna gerçekleştirilen ziyaretin ardından düzenlenen törenle Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Cemil BAŞPINAR ’dan ilçemizin önde gelen tarım ürünlerinden mor soğanın Alaca Mor Soğanı / Alaca Moru Coğrafi İşaret Tescil Belgesini aldılar.

 

Coğrafi İşaretli Ürün Ne Demektir ?

   Coğrafi işaret belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere denir.

   Coğrafi işaretler, ayırt edici özelliği ile ön plana çıkan ve bulunduğu bölge ile özdeşleşen doğal ürünler, tarım, maden ve el sanatları ile sanayi ürünlerine verilen işaretlerdir.

   Bir yörenin herhangi bir ürünü, meyvesi, taş vb. diğer yörelerden farklı olabilir ve herhangi bir sebeple ün kazanmış olabilir. Coğrafi işaretli ürünlerde, ürünün kalitesi geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynağı arasında kurulan sıkı bağı simgeleyen bir güvencedir.

Related posts

ÇORUM LU KAYIP HAMİT TEN ACI HABER

Ümit ÖZKAN

Ziya TUFAN ameliyat oldu.

Ümit ÖZKAN

Zorunlu Trafik Sigortasında Değişiklik Yapıldı

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...