12.5 C
Kalecikkaya
19 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
DuyurularEtkinliklerHaberlerKalecikkayaKalecikkaya

İSMAİL BEY GASPIRALI SEMPOZYUMUNA DAVET

KOORDİNATÖRLÜĞÜNÜ KÖYLÜMÜZ PRF. DR. ENVER AYDOĞAN IN YÜRÜTTÜĞÜ SEMPOZYUM HAZIRLIKLARI 

Qha Kırım Haber Ajansının haberi.

Ankara’da düzenlenecek olan İsmail Bey Gaspıralı Sempzoyumu öncesinde, sempozyum programına ve hazırlık çalışmalarına ilişkin çalışma kahvaltısı düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK), Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Yerli Düşünce Derneğinin ortaklığında gerçekleştirilecek sempozyumun ön çalışması mahiyetindeki çalışma kahvaltısı 7 Mart 2020’de Meyra Palace Hotel’de saat 10.00’da yapıldı.

Çalışma kahvaltısına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, sempozyum koordinatörü ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Teftiş Kurulu üyesi Prof. Dr. Enver Aydoğan, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit ile sempozyum katılımcıları ve çok sayıda akademisyen katıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE AÇILIŞ OLACAK

Ankara’da 16 Mart 2020 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde 13.00’te yapılacak program ve 09.00’da Meyra Palace Hotel’de (Muhsin Yazıcıoğlu Cad., No: 55, Balgat-Çankaya adresinde) düzenlenecek olan sempozyumun hazırlığı çalışma kahvaltısında konuşuldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilecek olan programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun katılacağı duyuruldu.

Çalışma kahvaltısında sempozyum kurullarının işleyişi, akademisyenlerden gelen bildiriler, sempozyumun bilimsel olarak işleyiş süreci ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki program akışı değerlendirildi. Sempozyumun koordinatörü Prof. Dr. Aydoğan, QHA’ya yaptığı açıklamada yaptıkları çalışma kahvaltısının sempozyumun hazırlık aşaması olduğunu ifade ederek, “İsmail Bey Gaspıralı’nın, Kırım’ın, Türk dünyasının ve Müslüman toplumların dünü ve bugününe yönelik olarak ortaya koyduğu düşünceler ve gelecek tasarıları teyit edildi. Bu ülkünün gerçekleştirilebilmesi için günümüzde bizlere düşen görev ve sorumlulukların bilincinde olarak çalışmaları sürdürmek gerektiği üzerinde duruldu” dedi.

KIRIMOĞLU’NA FAHRİ DOKTORA

Prof. Dr. Aydoğan ayrıca, sempozyumun ardından 17 Mart 2020 Salı günü Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu’na fahri doktora verileceğini bildirerek çalışma kahvaltısında bu takdimin de konuşulduğunu aktardı.

İSMAİL BEY GASPIRALI SEZMPOZYUMU

Detaylar ve sempozyum programı için etkinliğin internet sitesine bakılabilir.

 

Related posts

Özkan ailesinin yeni üyesi, Hoşgeldin Ömer

Ümit ÖZKAN

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR ? KÖYÜMÜZDE KİMLER ÖĞRETMENLİK YAPMIŞTIR ?

Ümit ÖZKAN

RAMAZAN CHECK-UP AYIDIR.

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...