11.4 C
Kalecikkaya
27 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
Basında KöyümüzHaberlerKalecikkaya

İlyas Özkan dan Sungurlu lu Çiftçilere Seminer

Sungurlu da yaşayan ve Ziraat Mühendisi olarak ticari faaliyet yürüten Köylümüz İlyas ÖZKAN Sungurlu lu çiftçilere seminer verdi.

Sungurlu da Tarım ve Ziraai ilaç üzerine iş yeri bulunan ÖZKAN, alanındaki gelişmeleri, yenilikleri ve süreçte neler yapılması gerektiği konusunda Sungurlu lu çiftçileri bilgilendirdi.

ÖZKAN TARIM ÇİFTÇİLERE SEMİNER DÜZENLEDİ

HABER : SUNGURLU GAZETESİ – Sungurlu’da çiftçilere ayçiçeği ekimi ve tarımda ilaçlama hakkında Özel İdare Konferans Salonunda seminer düzenlendi.

Özkan Tarım öncülüğünde, çiftçilerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen seminerde, KUT-SAN Tarım‘ın paydaşları LG (Limagrain) Tohum firması & Corteva Agriscience zirai ilaç firması ortaklığında ayçiçeği tarımı, bölgeye uygun ayçiçeği tohumlukları ile buğday da yabancı ot ve mantari hastalıkların çözümü, verim kayıplarının önlenmesi, yüksek verimlerin nasıl alınabileceği hakkında sunumlar gerçekleştirilerek bilgilendirme yapıldı.

“SUNGURLU BİR TARIM ŞEHRİDİR”

Özkan Tarım Sahibi Ziraat Mühendisi İlyas Özkan, yaptığı konuşma da, “Sungurlu tarımını çiftçilerimizle beraber hep birlikte kalkındıracağız. Bu kalkınma ise bu gibi çiftçi toplantılarıyla ve yerinde uygulamalarla olacak. Su olmadığı zaman tarım da hiçbir hamle yerine ulaşmaz. Özellikle son yıllarda ülkemiz ve Sungurlu kuraklığın etkisi altında, bunu bariz şekilde gördük.

Bölgemizde tarım yapılma oranı yüksek. Sulanabilir tarım arazimiz az, bunu artırmamız gerekiyor. Bunların yolu da barajlardan geçiyor. Baraj yapacağız, gölet yapacağız bu şekilde tarımı ileri taşıyacağız. O zaman ayçiçeği ekim alanları, buğday ekim alanları, sebze tarımı, seracılık alanlarında büyük bir gelişim sağlayacağız.

Kırankışla Barajımızın 30 bin dekar araziyi sulayacak olması Sungurlu tarımının çehresini değiştirecektir.” ifadelerini kullandı.
Özkan, “Bizim isteğimizi kırmayarak, gelip burada ayçiçeği tarımı, ayçiçeği tarımında yapılacak uygulamaların nasıl olduğunu, kendi çeşitlerini ve birde ilaç çeşitleri hakkında bilgiler veren Limagrain Firması ve Kut-San Firmasına teşekkür ederiz.” dedi.

Related posts

Kalecikkaya Göleti’nin Açılışı Yapıldı

Kalecikkaya Köyü

KUTSAL YOLCULUK BAŞLADI

Ümit ÖZKAN

OLUMSUZ HAVA MAÇLARI ERTELETTİ.

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...