22.7 C
Kalecikkaya
16 Haziran 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

KIRIKKALE DEN UKRAYNA YA DESTEK EYLEMİ

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kırıkkale Şubesi 28 Şubat 2022 tarihinde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınamak ve Ukrayna’ya desteğini ifade etmek amaçlı bir basın bildirisi yayımladı.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kırıkkale şubesi 28 Şubat 2022 tarihinde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınamak ve Ukrayna’ya desteğini ifade etmek amaçlı bir basın bildirisi yayımladı. Bildiride, İşgalcı Rusya, Ukrayna’ya işgal başlatmasından dolayı şiddetle protesto edildi. Dünya kamuoyu, bu felaket karşısında sesiz kalmamaya çağrıldı. Rusya’nın uluslararası hukuk ve anlaşmaları ayaklar altına aldığı ve Ukrayna’da bir katliam başlatabileceği endişesi dile getirildi. Bildiride ayrıca demokratik ülkeler, bu işgali durdurmak için mücadeleye davet edildi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kırıkkale şubesinin basın bildirisinde yer alan ifadelerin tamamı şöyle:

Rusya ordusu 24 Şubat 2022 Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı işgal hareketiyle savaşı başlatmış oldu. Şehirleri de bombalayarak Ukrayna topraklarında ilerlemeye başladı.

RUSYA’YI ŞİDDETLE PROTESO EDİYORUZ

Bugün sadece Ukrayna için değil bütün dünya için felaketin başladığı bir gün olarak görüyoruz.
Dünyayı felakete götüren bu alçak ve aşağılık girişimi çok önceden planlayarak, adım adım uygulayan Rusya’yı şiddetle protesto ediyoruz.

FELAKET KARŞISINDA SESSİZ KALINMAMALI

Türkiye’de yaşayan milyonlarca Kırım Türkleri adına bu savaşın bir an önce sonlandırılması dileğiyle, Ukrayna’nın yanında olduğumuzu deklere ederek, dünya kamuoyunu bu felaket karşısında sessiz kalmamaya davet ediyoruz.

RUSYA ULUSLARARASI HUKUK VE ANLAŞMALARI AYAKLAR ALTINA ALMIŞTIR

Bundan 8 yıl önce KIRIM’ın işgali ile başlayan süreç bugün bütün UKRAYNA’nın işgaline yönelik RUSYA saldırısı ile çok daha korkunç bir boyut almıştır. Rusya, tarihinde pek çok kez yaptığı gibi bugün bir kez daha uluslararası hukuku, diplomasiyi ve imzası bulunan antlaşmaları ayaklar altına almıştır.

RUSYA’NIN UKRAYNA’DA KATLİAMLAR YAPMASINDAN ENDİŞELİYİZ

Tarihi boyunca defalarca RUSYA rejimlerinin yaptığı katliamlar ve soykırımların mağduru olan pek çok halk gibi KIRIM TÜRKLERİ de Rusya’nın UKRAYNA’da yeni katliamlar ve soykırımlar yapması endişesini taşımaktadır. Ne yazık ki Kırım Türklerinin tarihi tecrübesi bu endişenin gerçekleşmesi ihtimalini çok yüksek bulmaktadır.

DEMOKRATİK DEVLETLERİ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ

Hukuka ve insan haklarına saygılı dünya devletlerini ve bütün insanlığı emperyalist RUSYA’ nın UKRAYNA’ ya karşı başlattığı bu yeni saldırıya karşı bütün imkanları ile mücadele etmeye ve işgalleri sona erdirmeye çağırıyoruz.

TÜRKLER MÜLTECİ OLMAZ VATANLARI İÇİN SAVAŞIR VE GEREKİRSE ÖLÜRLER.

Yönetim Kurulu Adına Bşk.

Av. UĞUR YAŞAR UYGUN

Related posts

Kalecikkaya’ lı esnafından örnek davranış

Ümit ÖZKAN

UYGUN AİLESİ MEVLİD OKUTTU.

Ümit ÖZKAN

Aydoğan ailesi adına Gazze de Su kuyusu yapıldı.

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...