29.2 C
Kalecikkaya
17 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

Kırımlı Tatar Şarkıcı CAMALA TÜRKİYE de

QHA nın özel Haberi

Rusya’nın 24 Şubat 2022 sabahı Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle çocuklarını alarak ülkesinden ayrılan Camala, bugün İstanbul’da basın mensuplarının karşısına geçerek ülkesinde yaşanan insanlık dramına ve Ukrayna’nın haklı mücadelesine dair açıklamalarda bulundu.

Çocukları ve masum insanları katleden Putin’in Ukrayna’ya yönelik mevcut saldırılarının terörizm olduğunu vurgulayan Camala, Hiçbir zaman büyükannemin yaşadıklarını benim de yaşayacağım aklımın ucundan bile geçmezdi. Büyükannem, 18 Mayıs 1944’te sabah 00.05’te 5 çocukla 15 dakika içinde eşyalarını toplamak zorunda kalmıştı. Çünkü, Sovyetler Birliği Kırım Tatarlarını ihanetle suçlayıp binlerce Kırım Tatarını vatanlarından vagonlarla Orta Asya’ya sürgün etmişti.” ifadelerini kullandı.

2016 yılında 63. Eurovision Şarkı Yarışmasında 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımını konu alan “1944” şarkısı ile birinci olan ünlü Kırım Tatar şarkıcı Camala, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının ardından Türkiye’ye sığındı. Camala, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı tam kapsamlı saldırılar nedeniyle yaşanan insanlık dramı ve ülkesinin haklı mücadelesine ilişkin açıklamalarda bulunmak üzere bugün saat 18:00’da İstanbul Maslak’taki Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Uluslararası İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Genel Merkezinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Camala’nın basın açıklamasına, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy (Roman Nedilskyi) ve pek çok basın mensubu katıldı.

Camala, Rusya’nın Ukrayna’da masum sivilleri günlerdir bombaladığını, başkent Kıyiv’de ve Ukrayna’nın büyük bir bölümünde kadınların, çocukların, yaşlıların ve diğer sivillerin savaş alanında hayatta kalmaya çalıştığını söyledi. Camala, kendisine kucak açan Türkiye için, “Türkiye devletine ve halkına bize bu alanda verdikleri karşılıksız destek için çok teşekkür ederim. Türkiye, yüzyıllardır olduğu gibi bu süreçte de bizlere hiçbir karşılık beklemeden insani ve vicdani sorumluluk gereği kapılarını sonuna kadar bize açtı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk halkına, tüm Ukrayna halkı adına sonsuz teşekkürlerimi buradan iletiyorum.” dedi.

Related posts

Tüm illerde 22 Temmuz Çarşamba günü denetimler gerçekleştirilecek.

Ümit ÖZKAN

Sungurlum Leblebi-Kuruyemiş Karapürçek’te Açıldı

Ümit ÖZKAN

Korona Virüste ikinci dönem ‘ KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT’

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...