23.2 C
Kalecikkaya
21 Haziran 2024
Kalecikkaya Köyü
Basında KöyümüzHaberler

Prf.Dr. Ahmet GÜNGÖR den ÇAPAN GİYDİRME TÖRENİ

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ Prf. Dr. Ahmet GÜNGÖR den ÇAPAN GİYDİRME TÖRENİ

Aslen bir Kırım Türkü olan, Çorum Alaca Kalecikkaya köyü doğumlu ve nüfusuna kayıtlı, Sungurlu da büyümüş Prof.Dr. Ahmet GÜNGÖR adına hazırlanan belgeselin çapan giydirme töreni 17.03.2023 tarihinde Giresun Öğretmen evinde gerçekleştirildi.

Üniversiteden gelen akademisyen, davetliler ve basın üyelerinin huzurunda 3 saat yirmi sekiz dakikalık belgeselin 20 dakikalık özet gösteriminden sonra çapan giyme törenine geçildi.
Belgeselin yönetmenlik, kurgu ve montajını yapan Giresun sevdalısı Sadık Murat Teker’e çapanını Prof. Dr. Bayram Kaya giydirdi. Şapka ve kamçısını Sadık Murat Teker’e veren Kaya; “Toplum için bilim, sanat, kültür alanında halkına yararlar sağlayan, devletini vatanını savunan savaşçıları onurlandırmak adına çapan, kaftan, cüppe, kalpak giydirmenin Türk töresi-geleneğinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. “Halkının önünde akıl bilginle hep yön gösterici ol!” diyerek başına kalpak giydirilir. Çapan giydirilerek “Toplum içinde saygınlığın, itibarın artsın!”, kamçı verilerek “Otoriten olsun, makam mevkiin, şanın hep yüce olsun!” denir. Kazak, Kırgızlar: “Aldındı mal bassın, artındı bala bassın!” (Önünde koyun, yılkı sürüleri olsun, arkandan gelen çoluk çocuğunla soyun sopun devam etsin!) diye dua ve dileklerde bulunulur. Çapan, hocaların hocası, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram Veli, Mevlana ve daha nice erenlerin piri Hoca Ahmet Yesevi’nin dergahının olduğu Türkistan’dan geldi.” diyerek Sadık Murat Teker’i kutladı.
Ardından belgeselin seslendirmesini yapan Kader Çelebi sahneye çağrıldı. Türkistan’dan gelen yeleğini Giresun eşrafından tanınan Ertuğrul Öztürk giydirdi. Belgeselin Giresun’daki iç çekimlerini yapan Giresun Üniversitesi TÖMER okutmanı Cihat Bıçakçı’ya da çapanını Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı giydirdi.
Törende Prof.Dr. Yusuf Şahin, bu tür belgesellerin önemi üzerinde durarak Sadık Murat Teker, Kader Çelebi, Chat Bıçakçı ve Ahmet Güngör’ü tebrik etti. Saat16.00’da başlayan tören hatıra fotoğraf çekimleriyle 18.00’da sona erdi.

Related posts

Kırımlı Tatar Şarkıcı CAMALA TÜRKİYE de

Ümit ÖZKAN

Cumhurbaşkanı, kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz” dedi

Ümit ÖZKAN

Cumhurbaşkanımızın dediğini yapın. Maske takın.

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...