25.5 C
Kalecikkaya
16 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
AlacaGenelHaberler

İlçeler Coğrafi İşaret için Yarışıyor

Çorum un ilçeleri yöresel ürünlerine Coğrafi İşaret ve İsim Tescili almak için Patent Enstitüsünü mesken edindiler.

İsim Tescili Çorum’da iki ilçeyi karşı karşıya geldi.

2010 yılında İskilip Belediyesi‘nin girişimleri sonucu Türk Patent Enstitüsü’nce tescillenen İskilip dolması coğrafi işaret aldı. Geçtiğimiz aylarda Bayat Belediyesi’nin ‘Baharatlı Bayat Dolması’na coğrafi işaret alınması için yaptığı başvuru, ürünün ‘İskilip dolması’ ile aynı olduğu gerekçesiyle iki ilçe arasında gerilime neden oldu.

Geçtiğimiz aylarda Alaca İlçesi arazisinde yetiştirdiği MOR SOĞAN için müracaat etmiş ve Türk Patent Enstitüsü’nce tescillenmişti. Bu girişimin ardından 39 yöresel ürün için de müracaat ettiler.

 

Sungurlu ilçesinde belediyenin girişimi ile ilçeye bağlı Ayağıbüyük köyünde yetişen ve 

Çorum'un Sungurlu ilçesinde belediyenin girişimi ile ilçeye bağlı Ayağıbüyük köyünde yetişen ve "Sungurlu beyazı" olarak ün kazanan üzüm cinsi coğrafi işaret alıyor.

“Sungurlu beyazı” olarak ün kazanan üzüm cinsi coğrafi işaret için çalışma başlattı. Sungurlu’da coğrafi işaretli hiçbir ürünün bulunmaması nedeniyle bu konuda bir çalışma başlatıldı. Bunun üzerine “tokmak köfte”, ”on dilim kavun” ve “Sungurlu beyazı” diye bilinen  üzüm cinsi üzerine yoğunlaşıldı.

Coğrafi İşaret ve İsim Tescili Nedir ?

Belirli bir yörede üretilen gastronomik ürünlerin doğallığının ve kalitesinin sürdürülebilirliğini koruma altına almak için coğrafi işaret sistemini kullanmaları oldukça önemli bir faktördür.

Coğrafi işaretler, ürünün kaynaklandığı coğrafi bölgeyi ve ürün kalitesini garanti etmeleri, ürünün tanınmışlığını ve katma değerini artırmaları; ait oldukları yöreye ekonomik katkı sağlamaları, üretici ve tüketicileri korumaları açısından önemli bir rol üstlenmektedir.

Ürünün kökeni ile olan sağlam bağından dolayı insanların ürünün üretildiği coğrafyaya seyahat etmelerini sağlayan coğrafi işaretler turizmin canlanmasına, yerel ve yöresel
ürünlerin ön plana çıkmasına önemli katkılar sağlamaktadır.

Günümüzde dünyanın birçok bölgesi artan rekabet koşullarından farklı oranlarda etkilenmektedir.
Birbirine benzemeye başlayan ürünlere ve teknolojik üretim metotlarına karşı yöresel ürünlerin ve üretimlerin korunması giderek önem kazanmıştır. Coğrafi işaret kavramı da bu ürünlerin ticarette haksız rekabete karşı korunmasında, kültürel ve ekonomik zenginliklerin desteklenmesinde etkili araçlar arasında yer almaktadır.

kaynak : TAE MAKALE.pdf (nevsehir.edu.tr)

Related posts

Geçmiş Olsun GİRESUN, Geçmiş Olsun TÜRKİYE’ M.

Ümit ÖZKAN

Korona Virüste ikinci dönem ‘ KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT’

Ümit ÖZKAN

KIRIKKALE DEN UKRAYNA YA DESTEK EYLEMİ

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...