11.6 C
Kalecikkaya
23 Nisan 2024
Kalecikkaya Köyü
AlacaGenelHaberler

RADYASYONDAN KORUNMAK İÇİN KURŞUN YERİNE YUMURTA KABUĞU

Çorum Hitit Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu nun başarısı.

Yüksek Radyasyon ortamlarında insan sağlığını korumak ve çalışan personelin etkilenmemesi için kurşun kaplama kullanılıyor. Çorum Hitit Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyfi Şevik, danışmanlığını yaptığı proje hakkında bilgi verdi.

Alaca lı bir Öğretim Görevlisinin de sahibi olduğu 4D Makina ve Teknoloji Firması destek verdi.

Şevik,  Dünyada radyasyon ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için başvurulan zırhlama yönteminde en çok kullanılan malzemenin kurşun olduğunu belirten Doç. Dr. Şevik, “Radyasyona karşı röntgen odalarındaki duvar, zemin ve diğer yüzeyler, yüzde 100’e yakın saflıkta kurşun levhalarla donatılmaktadır. Ancak son yıllarda, maliyeti çok yüksek ve sağlık açısından sıkıntılı olan kurşuna alternatif ürün geliştirmek için pek çok çalışma yapılmaktadır. Bizim projemiz kapsamında da kurşuna alternatif yeni bir materyal ve geometri ile radyasyon zırhı geliştirdik. Ürettiğimiz yeni malzemelerin kurşuna alternatif olabileceğini düşünüyoruz.”dedi.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyfi Şevik’in danışmanlığında, Elektrik ve Enerji Bölümü Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği Programı öğrencilerinden Pelin Bayaner tarafından “Farklı nanomateryaller kullanarak radyasyon zırhlama ürünü geliştirilmesi” başlıklı proje hazırlandı. Üniversite-sanayi işbirliğinde yürütülen ve TÜBİTAK 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında da desteklenen proje kapsamındaki çalışmalar tamamlandı.

Çorum’da faaliyet gösteren 4D Makina ve Teknoloji firmasının desteğiyle yürüttükleri çalışma kapsamında, yumurta kabuğu, grafen, bakır, aliminyum, kalsiyum ve silisyum karbür kullanarak yeni zırhlama ürünü geliştirdiklerini bildirildi.

 Daha öncede, Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’ndaki öğretim elemanları olan, Dr. Öğr. Üyesi Tuna Aydoğmuş ve Öğr. Gör. Bünyamin Çiçek tarafından kurulan Ar-Ge firmasında; Karabük Üniverstesi Bilimsel Araştırmalar Koordinatörlüğü tarafından desteklenen proje kapmasında “Tam Otomasyonlu Plaka Yorulma Test Cihazı” yapılmıştı.

RADYASYONU % 59 AZALTIYOR

Yeni geliştirdikleri malzemeleri, radyasyon üzerindeki etkisini anlayabilmek için 5 mm ve 10 mm’lik olmak üzere iki farklı boyutta ürettiklerini anlatan Şevik, “Bu malzemeler arasında, yumurta kabuğundan geliştirdiğimiz yeni zırhlama ürününün radyasyonu en fazla soğuran ya da geçirgenliğini düşüren bir özelliğe sahip olduğunu tespit ettik. Yumurta kabuğu kullanarak geliştirdiğimiz 10 mm’lik malzemenin, radyasyonu yüzde 59,61 oranında azalttığını gördük.” diye konuştu.

ÜRETİM MALİYETİ VE SÜRESİ ÇOK DÜŞÜK

Hitit Üniversitesi Teknokent’te faaliyet gösteren 4D Makina ve Teknoloji Firması’ndan Dr. Bünyamin Çiçek de firma olarak destek verdikleri söz konusu projenin başarıyla sonuçlandığını belirtti.

“Proje kapsamında geliştirdiğimiz yeni zırhlama ürünlerinin, üretim maliyeti ve süresi çok düşük. Bu tip malzemeler, talaşlı imalat yöntemi kullanılmasına bağlı olarak çok yüksek fiyatlarla üretilirken, biz 3D yazıcı mantığıyla 100 kat daha ucuz bir maliyetle bunun üretilebildiğini ortaya koyduk” dedi.

Related posts

Pandemi şartlarında köyümüzde Cuma Namazı

Ümit ÖZKAN

İsmail Bey Gaspıralı Sempozyumu ertelendi

Ümit ÖZKAN

DÜN SARIKAMIŞ BUGÜN BAHÇESARAY

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...