29.2 C
Kalecikkaya
17 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
Basında KöyümüzGenelHaberler

RAMAZAN CHECK-UP AYIDIR.

Kalecikkaya Köylümüz, İlahiyatçı, Eğitimci, İhsan TOKGÖZ ün Ramazan ı Şerif e girdiğimiz bu günlerde kaleme aldığı makale.
RAMAZAN CHECK-UP AYIDIR.
Ramazan aslında insanı hizaya sokan bir aydır. Müslümanın kendisini check-up ettiği, bunun sonucuna göre ortaya çıkan hastalıklarına tedavi yolları aradığı manevi atmosferi yüksek bir aydır.
Oruç tutmak sadece aç ve susuz kalmak değildir. Orucu bütün organlarımıza tutturabilirsek bir anlam kazanır. Başta kalbimiz olmak üzere, dilimize, elimize gözümüze, nefsimize, bütün benliğimize oruç tutturursak bir anlam kazanır tuttuğumuz oruç. Değilse Allah resülünün ifadesiyle sadece “aç ve susuz” kalmış oluruz.
Ramazan Kuranın indirilmeye( Bin aydan hayırlı Kadir gecesi)başlandığı aydır. Bu nedenle Kuran ayıdır. Kuran üzerine, ilkeleri ve mesajları üzerine, inanç-ibadet ve ahlâk esasları üzerine tefekkürle( fikir), tezekkürle( zikir), taakkulle ( akıl) ve tedebbürle (derin düşünce) okumaların( hatim, mukabele bu minval üzere olmalıdır) yapıldığı bir ay olmalı ve ondan öğrendiğimiz düsturları hayata taşıdığımız zaman dilimi olmalıdır.
Ramazan paylaşmaktır. Ramazan fitredir, sadakadır, zekâttır. Açları ,yoksulları, yetimleri, öksüzleri, akrabaları, komşuları, afetzedeleri hatırlamak ve onları doyurmaktır.
Ve oruç rabbimizin bizlere bahşettiği nimetlerin önemini anlamamıza yardım eden bir ibadettir.
Ramazan; sahuru, imsakı, iftarı, teravihi, hatimi ve mukabelesiyle mutlaka teneffüs edilmesi gereken enfes bir iklimdir.
Ramazan arınmaktır.
Ve işin özeti Ramazan da kazanılan güzel alışkanlıkları sonrasında da devam ettirebilmektir.
Ramazanın sonu bayramdır. Ömrü Ramazan olanın ahireti bayram olur.
Şükürler olsun kavuştuk…
Ramazan âlem-i İslâm’a ve bütün insanlığa hayırlar getirsin…
Ramazan geldi, hoş geldi…
İhsan TOKGÖZ
22.03.2023

Related posts

Köylümüz Salih TAŞDEMİR in Kuran Tilaveti

Ümit ÖZKAN

2023-2024 kış ayları oldukça soğuk geçebilir.

Ümit ÖZKAN

Köylümüz Şakir SEÇİR vefat haberi

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...