29.2 C
Kalecikkaya
17 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

Sağlıkta Yenilik. Uzaktan Sağlık Hizmeti Başlıyor

TRT HABER

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenlemeyle artık uzaktan sağlık hizmeti gereklerini yerine getirmek koşuluyla hastalara uzaktan e-reçete yazmak, rapor vermek mümkün olacak.

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile uzaktan sağlık hizmeti sunan ve sunacak sağlık tesislerinin uyması gereken usul ve esaslar belirlendi.

Konuyla ilgili Twitter’dan açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bakanlığımız, sağlık kurumunda hasta olarak bizzat bulunmadan, çağdaş bilişim teknolojileri kullanarak sağlık hizmeti almanın kurallarını belirledi. Uygulama zaman kaybını önleyecek.” dedi.

 

Uzaktan Sağlık Hizmetinin, sadece gerekli bilişim teknoloji alt yapısına sahip, Bakanlıkça ruhsatlı sağlık kuruluşlarının sunabileceğini aktaran Koca, “Uzaktan sağlık hizmeti gereklerini yerine getirmek koşuluyla artık hastalara e-reçete yazmak, rapor vermek mümkün olacak. USH hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

Yönetmeliğin ayrıntıları şöyle olacak:

Uzaktan sağlık hizmeti sunan sağlık tesislerinin, en geç 6 ay içinde “Uzaktan Sağlık Hizmeti Faaliyeti  İzin Belgesi” alması zorunlu olacak.

“Uzaktan sağlık bilgi sistemi” yazılımı kullanılacak

Uzaktan sağlık hizmetlerinin sunumunda, Sağlık Bakanlığınca üretilen veya tescil edilerek kullanılması onaylanan yazılı, sesli veya görüntülü iletişime imkan sağlayan güvenli “uzaktan sağlık bilgi sistemi” yazılımı kullanılacak. Yazılımın asgari standartları Bakanlık tarafından belirlenecek.

Sağlık tesisi, sağlık meslek mensubunun uzaktan sağlık bilgi sistemine bağlanabilmesi için gerekli altyapı ve teknik donanım imkanlarını sağlayacak. Uzaktan sağlık hizmeti sunumu için gerekli altyapı ve teknik donanım gibi hususlara ilişkin kriterler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek.

 

Grafik: TRT Haber

Related posts

ALACA MORU İSMİYLE TESCİLLENDİ

Ümit ÖZKAN

Köy Camimizin İmam Hatib ini tanıyalım.

Ümit ÖZKAN

ÇORUM – SUNGURLU ARASI HIZ SINIRI BELLİ OLDU

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...