21.6 C
Kalecikkaya
24 Nisan 2024
Kalecikkaya Köyü
Köşe Yazıları

Sosyal Medyada İş Birliği Nedir? Nasıl Vergilendirilir?

31/01/2021

İnstagram, youtube ve facebook fenomenleri tarafından kullanılan  ve hayatımıza yeni giren bir tanımlama ‘’İş Birliği.’’ İş Birliğini, fenomenlerin soyal medyadaki takipçilerine ücret karşılığı ürün ve hizmetlerini tanıtması işi olarak tanımlayabiliriz. Her ne kadar adı yeni de olsa yapılan iş reklam ve pazarlama hizmetidir.

Eğer yapılacak iş sadece reklam ve tanıtım işi olacaksa vergilendirme de bu şekilde olmalı. Eğer kendiniz ürün satarken başka ürünler içinde reklam ve tanıtım yapıyorsanız hem e ticaret hem de reklam için birlikte düşünülmeli. Günümüzde fenomenler genellikle işin reklam ve tanıtım kısmından gelir elde ediyorlar. Bu şekilde elde edilen gelirler GELİR VERGİSİ KANUNA göre ‘’Ticari Kazanç’’ kapsamına girer. Yapılması gereken açılacak bir işletme ya da kurulacak şirketle gelirin beyan edilmesi ve vergilendirilmesi olacaktır.

İşletme mi Şirket mi kurmalı?

İşletme ya da şirket olması gelirinizin miktarına, yapılan işin devamlılığına ve gelecek planlarınıza göre verilmesi gereken bir karar. Bu kararı mali müşavirinizle yapacağınız görüşme belirleyecektir.

KDV açısından konuya bakıldığında kesilen faturalar genel orandan yani %18 olarak düzenlenmeli. Reklam ve tanıtım işinde kullandığınız giderlere ait ödediğiniz KDV leri’ de inidirebilirsiniz.

Gelir Vergisi – Kurumlar Vergisi Açısından

İşletme açılışı yaptıysanız  Gelir Vergisi ödeyeceksiniz demektir. Verginiz karınızla orantılı olarak gelir vergisi dilimleri artacak ve ödeyeceğiniz vergi de buna paralel olarak artacaktır.

Bu durum düşük gelir durumlarında avantajken geliriniz artınca dezavantaj bir durumdur.

Gelir dilimleri Vergi oranı
24.000 TL’ye kadar %15
53.000 TL’nin 24.000 TL’si için 3.600 TL, fazlası %20
190.000 TL’nin 53.000 TL’si için 9.400 TL, fazlası %27
650.000 TL’nin 190.000 TL’si için 46.390 TL, fazlası %35
650.000 TL’den fazlasının 650.000 TL’si için 207.390 TL, fazlası %40

Anonim ya da Limited Şirket olarak faaliyet gösteriyorsanız sabit orandan vergilendirilirsiniz. Şirketler elde ettikleri kazançlar üzerinden, yasada yer alan hüküm uyarınca, %20 oranında kurumlar vergisi hesaplar ve öderler.

Home Ofis olur mu?

Açılacak işletme ya da şirket için kullandığınız evinizi adres olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz bir başka yeri satın alıp ya da kiralayıp adres olarak kullanabilirsiniz.

SMMM Beytullah Metin

beytullahmetin@gmail.com

Related posts

NUMAN ÇELEBİCİHAN ı anma ve KIRIM İŞGALİNİ PROTESTO ETKİNLİĞİ

Ümit ÖZKAN

Prf. Dr. Ahmet GÜNGÖR Vatana Özlem köşe yazısı

Prof. Dr. Ahmet Güngör

SMMM Beytullah METİN köşe yazıları ile sitemizde

Beytullah Metin

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...