17.5 C
Kalecikkaya
19 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
AlacaHaberlerKalecikkaya

Çorum’da İl Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarında eğitimlerini tamamlayan 260 kursiyer için Hafızlık İcazet Töreni düzenlendi.

24.12.2022 tarihinde Çorum ili genelinde  Hafızlık Öğrenimini tamamlayan öğrenciler İcazet Belgelerini aldılar.

Çorum Atatürk Spor Salonunda düzenlenen törenle öğrencilere belgeleri verildi. 

Alaca Kalecikkaya Köyümüzden de iki erkek öğrenci hafızlık eğitimini tamamlayıp bu törende belgelerini aldılar.

Kalecikkaya Köylülerimizden Ahmet TUFAN ın oğlu ve Köyümüzden Mürsel ŞEÇİR in oğlu Hafızlık İcazet belgelerini aldılar.

 

Emin Miraç TUFAN ve Nazım SEÇİR Hafızlığı tamamlama ve İcazet Belgesi sevinci yaşadılar. Öğrencilerimize belgeleri Belediye Başkan Yardımcısı Fatih ASLAN tarafından verildi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İcazet Belgesi alma törenine ailelerde katıldı. Öğrencilerimiz sevinçlerini aileleri ile birlikte yaşadılar.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hafızlığın zor ve zahmetli bir süreçten oluşan şerefli bir uğraş olduğunu söyledi.

Hafızlık müessesesinin evrildiğini, daha modern hale geldiğini belirten Çiftçi, “Daha önceleri ilkokul veya ortaokul dönemindeyken 2-3 sene ara verilir, o şekilde Kur’an’ın hıfzı tamamlanırdı. Son 10 senede imam hatip liselerinde çocuklar hem eğitimlerine, aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in hıfzına devam ediyor. Her iki programı da beraberce yürütüyorlar. Sistemin bu şekilde evrilmesinde muhterem Cumhurbaşkanımızın çok büyük emekleri, gayretleri, hamilikleri var. Bitti değimiz, Kur’an kurslarına öğrenci bulmanın zor olduğu günlerden bugünlere geldik. Bu tablo beni müthiş heyecanlandırıyor.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Cafer Tayyar Doymaz da Türkiye’nin dünyanın, hafızların da Türkiye’nin umudu olduğunu söyledi.

Diyanete bağlı kurslarda eğitimlerin devam ettiğini anlatan Doymaz, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Türkiye’nin dört bir tarafında 4-6 yaş, Kur’an kurslarında Rabb’imizin kelamını öğrensin, Hz. Muhammed Mustafa aleyhissalatu vesselamın örnek ahlakıyla ahlaklansın diye 190 bin yavrumuz eğitim görmekte. Ülkemizin dört bir yanında hafızlık kurslarımızda 84 bin evladımız hafızlıklarını tamamlamak için çaba gösteriyor. Ülke çapında hafızlık belgesi verdiğimiz kişi sayısı 190 bini geçmiş durumda.” diye konuştu.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Kur’an öğretilen yerlere baskın düzenleneceği korkusunun yaşandığı günlerden salonlarda icazet törenleri yapılan günlere gelindiğini dile getirdi.

İl Müftüsü Muharrem Biçer, hafızların Kur’an’ın yıldızları olduğunu vurgulayarak, “Hafızlık kurslarında yetişen hafızlar, Türkiye Yüzyılı’na adlarını altın harflerle yazdıracak. 12 yaş altındaki çocuklarımız Kur’an kurslarına geldiklerinde, ‘Milli Eğitim müfettişlerine nasıl hesap veririz?’ diye düşündüğümüz sıkıntılı günlerimiz vardı. O günlerden bugünlere bizleri kavuşturan Rabb’imize hamd, büyüklerimize de şükranlarımızın arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Çorum Milletvekilleri Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu da hafızlara gösterdikleri özveriden ötürü teşekkür etti.

Törende konuşmaların ardından dua edilerek, hafızlara belge ve hediyeleri verildi.

fotoğraflar: İbrahim ÖZDEMİR – kalecikkaya

Related posts

Seçgin ailesinden Bahattin SEÇGİN vefat etti.

Ümit ÖZKAN

Tarım Makinası Kolunu Kopardı

Ümit ÖZKAN

LGS DE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...