29.2 C
Kalecikkaya
17 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

Banka işlemlerinde yeni dönem. Neler değişti.

Bankacılıkta yeni dönem yarın başlıyor, bu yenilikleri bilmeden bankaya gitmeyin

1 Temmuz itibariyle bankacılıkta yeni bir dönem başlıyor. Bankacılık işlemlerinde yapılacak düzenlemeler ile birçok yenilikler geliyor. Peki bankacılık işlemlerinde getirilen yeni düzenlemeler neler? Yeni bankacılık sistemi nasıl olacak? İşte merak edilen tüm soruların cevabı…

Bankacılıkta yeni dönem yarın başlıyor, bu yenilikleri bilmeden bankaya gitmeyin

1 Temmuz itibariyle bankacılıkta yeni bir dönem başlıyor. Bankacılık işlemlerinde yapılacak düzenlemeler ile birçok yenilikler geliyor. Peki bankacılık işlemlerinde getirilen yeni düzenlemeler neler? Yeni bankacılık sistemi nasıl olacak? İşte merak edilen tüm soruların cevabı.

Bankacılık sisteminde radikal değişiklikler yarından itibaren yürürlüğe giriyor. Daha önce yapılan düzenlemeler için 1 Temmuz 2020 tarihi başlangıç olarak verilmişti. Şimdi Türkiye’de bankalar ile müşterileri arasındaki ilişkiler yeniden düzenlenecek.

ANNE KIZLIK SOYADI SORULAMAYACAK

Bankaların kullandıkları bilgi sistemlerinin yönetimi ve elektronik bankacılığa dair esaslar değişiyor. Yeni sistemde bankalar çağrı merkezleri üzerinde müşteriler ile iletişim kurarak onların anne kızlık soyadı gibi kimlik bilgilerini soramayacaklar.

TEYİT EDİLMEYEN NUMARALARA SMS GÖNDERİLMEYECEK

Yapılan yeni değişikliklerden birisi de bankaların müşteriler ile iletişim şekli oldu. Bundan böyle bankalar SMS ve e-postaları yalnızca doğrulaması yapılmış adreslere gönderebilecekler. Teyit edilmeyen telefon veya e-posta adresleri üzerinden müşterilere mesaj atılamayacak. Yeni dönemde elektronik kimlik kartları ve pin numaraları ile tüm bankacılık işlemleri yapılabilecek. Ayrıca bu kartlarla ATM’lerden işlem yapılabilecek. Bunun önündeki tüm yasal engeller kaldırıldı.

İŞLEMLER YÜZ YÜZE GELMEDEN YAPILABİLECEK

Bankalar bundan böyle müşteriler ile yüz yüze gelmeden işlem yapabilecekler. Fiziki belge ve ıslak imza şartları bankalarla müşterileri arasındaki sözleşmelerde kaldırıldı. Bankalar bu işlemleri elektronik yollardan yapabilecekler. Müşterilerin banka banka, şube şube dolaşmalarına gerek kalmayacak. Yapılan düzenlemeler madde madde şu şekilde: -Çağrı merkezleri artık anne kızlık soyadı sormayacak -Müşteri temsilcileri güvenlik doğrulaması yapamayacaklar -SMS’ler ve e-postalar sadece teyitli numaralara ve adreslere gönderilecek -Müşterilere ekstre gönderilmesine devam edilecek -Bilgi ve veri güvenliğinden banka yönetim kurulları doğrudan sorumlu olacaklar.

Related posts

Reis i Cumhur un sesli mesajı

Ümit ÖZKAN

Alaca da deprem oldu

Ümit ÖZKAN

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR ? KÖYÜMÜZDE KİMLER ÖĞRETMENLİK YAPMIŞTIR ?

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...