12.3 C
Kalecikkaya
4 Haziran 2023
Kalecikkaya Köyü
Köşe Yazıları

Google Adsense gelirlerinin vergilendirilmesi

Adsense gelirleri web sayfalarındaki alanların Google’a kiralanması ile elde edilen gelirdir.

Adsense geliri nedir?

Adsense gelirleri web sayfalarındaki alanların Google’a kiralanması ile elde edilen gelirdir. Bu gelirler bir reklam geliri değildir. Çünkü reklam hizmetini veren Web sitesi sahibi değil Google şirketidir. Web sitesi sahibi belirli bir alanı Google’ın kullanımına vermekte.

Google Adsence gelirlerinin KDV açısından durumu

Google verilen hizmet bir reklam hizmeti değildir. Web sitesi sahipleri de birer reklamcı değildir.  Yapılan iş Web sitesinin belirli bir kısmını Google’a kiralamaktır. Verilen hizmetin tarafı Google olduğu için kesilecek faturanın KDV den istisna olması lazım.

Buna rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı hem verilen özelgelerde hem de yapılan denetimlerde bu hizmetin KDV’nin konusu olduğu ısrarla belirtiliyor. Hatta denetimler neticesinde çok ciddi meblağlara varan cezalar kesiliyor.

Mükellefler ve Muhasebeciler açısında durum flu gibi görünse de Kanun koyucunun durduğu taraf gayet net. Google Adsense gelirleri için kesilecek faturalar KDV’ li olmalı.

Adsense Geliri elde edenler Şirket kurmalı mı?

Gelirin miktarına,  devamlılığına, yapılan işin gideceği yöne ve hedeflere karar vermek aslında yönelimin ne yöne olacağını gösterecektir.

Fatura kesebilmek için vergi mükellefi olunmalı bu da Ticari İşletme (Şahıs İşletmesi) ya da Şirket kurarak mümkün.

Ticari işletmelerin hızlı karar alıp uygulama ve düşük iletme maliyetleri artısı iken yüksek Gelir Vergisi oranları ise en önemli eksisi olarak karşımıza çıkıyor.

Şirket kurmak ise kurumsal bir kimlik ve sabit oranda vergilendirilmek gibi artıları var.

Sadece buna bakarak şirket ya da işletme kurmak yerine özel durumlarınızı da anlatacağınız bir görüşmede Muhasebeciniz ile karar verin.

Sonuç olarak Google’a kesilecek faturalar bugün itibari ile KDV’li kesilmeli. Kesilen faturalarda İçerik ‘’Google Reklam Geliri’’ değil ‘’Google Kiralama Geliri’’ olmalı.

Beytullah Metin

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

https://www.linkedin.com/in/beytullah-metin-352912146/ Beytullahmetin@gmail.com

Related posts

Şehir Dervişine Notlar / Düşünce Yazıları-2

Bahaddin Seçgin

Demokrasi ve Adalet

Hüseyin Seçgin

KIRIM AHALİ CUMHURİYETİ VE NUMAN ÇELEBİCİHAN

Ümit Özkan

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...