19.9 C
Kalecikkaya
25 Nisan 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberler

HANGİ YUMURTA YI YEMELİYİZ

Uzmanlar bu yumurtaların sağlıksız olduğunu söylüyor.

Türkiye’de yaklaşık 120 milyon tavuk, yumurta üretimi için yetiştiriliyor. 40 marka kafes hayvanlarını kurtarmak için harekete geçti. Neredeyse tamamı kanatlarını dahi açamayacakları kadar kalabalık ve dar kafeslerde tutulan bu tavuklar, tüneme, eşeleme ve follukta yumurtlama gibi en temel ihtiyaçlarını dahi gerçekleştiremiyor. Tavuklar kanatlarını bile açamadıkları tel kafeslere hapsediliyor. Bu kafeslerde bir tavuk başına A4 kağıdı kadar alan düşüyor. Hayvanlar hiçbir doğal içgüdülerini yerine getiremiyorlar. 

CNN Türk de yayınlanan habere göre Kafes tavuklarının yumurtalarının tüketilmemesi  gerekiyor.

Kahvaltıların ve özellikle pasta ürünlerinin vazgeçilme ürünü olan yumurtayla ilgili çok önemli bir uyarı geldi.

Vatandaşlara yapılan uyarıda özellikle kümes hayvancılığı şeklinde üretilen yumurtalar için dikkat edilmesi gerekenler sıralandı ve sağlıksız olduğu vurgusu yapıldı.

0, 1, 2 ve 3 nolu barkodlara dikkat edilmesi çağrısı yapan uzmanlar, asla tüketilmemesi gereken yumurtayı açıkladı.

KAFES SİSTEMİYLE ELDE EDİLEN YUMURTALARI YERSEK NE OLUR?

“Kafeste yaşayan tavuklar; mısır, soya gibi ürünlerden oluşan bir yem tüketmek zorunda” diyen Tarım Ekonomisi Agroekoloji alanında uzman olan Prof. Dr. Tayfun Özkaya, “Kafeste yaşayan tavuklar mısır, soya gibi ürünlerden oluşan bir yem tüketmek zorunda. Bu tavukların yumurtaları çok sağlıksız.

Merada serbestçe otlayan, eşinen, kanatlarını rahatça açabilen, güneşlenen tavukların yumurtalarının insanlar için daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Omega 3, KLA gibi insan sağlığı için hayati bazı yağ asitlerinin yeşil alanlarda otlayan tavukların yumurtalarında yüksek düzeyde olduğu araştırmalarla saptandı” şeklinde bilgi verdi

 

Related posts

Sungurlu da yapay göl taştı. Köyü Sel Vurdu.

Ümit ÖZKAN

İLK CEMRE HAVAYA DÜŞTÜ

Ümit ÖZKAN

VATANDAŞ ASGARİ UCRETE NE DEDİ

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...