27.4 C
Kalecikkaya
16 Temmuz 2024
Kalecikkaya Köyü
Kalecikkaya

Kalecikkaya Göleti’nin Açılışı Yapıldı

Alaca Kalecikkaya Sulama Göleti, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç ve Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu’nun katılımlarıyla düzenlenen törenle açıldı.

Alaca ve Kalecikkaya köyünün sulu tarım için büyük bir öneme sahip olan Kalecikkaya Sulama Göleti, dualarla açıldı.
                Yaklaşık maliyeti 1 milyon 500 bin TL olan Kalecikkaya Sulama Göleti’nin açılışa Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Alaca Belediye Başkanı Muhammed Esat Eyvaz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Çıplak, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ömer Arslan, Alaca İl Genel Meclis üyeleri ile köy halkı katıldı.
                Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, açılış töreninde yaptığı konuşmada bölge halkının taleplerini her zaman dinlediklerini ve bu taleplerin gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtirken, Kalecikkaya Sulama Göleti’nin hayırlı olması dileklerinde bulundu. Toplam hacmi 413 bin 969 metreküp olan ve 2 bin dekar araziyi sulayacak Kalecikkaya Sulama Göleti’nin bölge halkına sulu tarımda katkı sağlaması amaçlanıyor.
AÇILIŞTAN SONRA HIDIRELLEZ COŞKUSU
                Çorum Valisi Necmeddin Kılıç ve Çorum Milletvekili Salim Uslu’nun katılımlarıyla açılışı yapılan Kalecikkaya Göleti’nin açılış töreninden sonra protokol üyeleri köy halkı tarafından düzenlenen hıdırellez şenliklerine katıldı.
                Kalecikkaya Köyü Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Kırım Türkleri Kalecikkaya Köyü Geleneksel Hıdırellez Kültür Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
                Alaca Belediyesi Veli Çayırı Mesire alanında gerçekleştirilen şenliğe Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Çıplak, İl Kültür Turizm Müdürü Ömer Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
                Türkiye’den ve dünyanın çeşitli yerlerinden bütün Tatar temsilcilerini ve camiasını buluşturan Hıdırellez Şenliği’ne halkın ilgisi de yoğun oldu.
                Coşkulu görüntülere sahne olan şenlikte, Mehteran gösterisi, Kırım Folkloru, Tatar Sanatçılar, dünyaca ünlü sanatçı (dombıra) Arslanbek Sultanbekow, Tatar Güreşi, Tatar Mutfağına ait ikram ve birçok sürprizler yer aldı.

Related posts

Kalecikkaya köyümüze DOKAP desteği

Ümit ÖZKAN

Geçmiş Olsun Dileklerimizi İletiriz.

Ümit ÖZKAN

VEFAT ve BAŞŞSAĞLIĞI

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...