17.5 C
Kalecikkaya
19 Mayıs 2024
Kalecikkaya Köyü
GenelHaberlerKalecikkaya

KÖYÜMÜZDE GÖLETTEN YAĞMURLAMA SULAMA YAPILACAK

2017 yılında inşaatına başlanarak su tutulan Kalecikkaya Köyü Tarımsal Sulama Göletinden yağmurlama sulama yapılacak.

Çorum İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünce 22Temmuz 2022 tarihinde ilan verilerek ihaleye çıkılmıştı.

İhale sonuçlandı ve Kalecikkaya Köyü müzün göletinde biriken su borularla araziye taşınacak ve yağmurlama sulama da kullanılacak.

Bu güne kadar geleneksel yöntemlerle yağmurlama, sonda ve yeraltı su kaynakları kullanılarak salma sulama yapılıyordu.

Tüm dünyayı tehdit eden kuraklık ve tarımda yanlış sulama yöntemleri ile su sıkıntısı her geçen gün etkisini hissettiriyordu. Artık daha bilinçli sulama yöntemleri tercih ediliyor. Bu amaçla Kalecikkaya Köyüne yapılan göletten daha fazla ve verimli fayda sağlanacak.

Kırsal kesimde yaşayan vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak adına yapılan çalışmalar kapsamında gölet yapımına başlandı.  25 metre yükseklikte yapılan olan göletin toplam maliyetinin 1.456.791 TL oldu.   İl Özel İdaresi tarafından yapılan açıklamada, Kalecikkaya Göleti’nin su toplama kapasitesinin de 415 bin m³ olacağı dile getirilirken Kalecikkaya Göleti’nin, 2017 yılı içerisinde tamamlanarak köylülerimizin hizmetine sunuldu.

Alaca Kalecikkaya Köyü muhtarlığından edinilen bilgide, Göletten Yağmurlama Sulama 1 kısım yapım işi ihale edilerek başlandı. Hatta döşenecek borular yüklenici firma  tarafından köyümüze getirildi. Borular harman yerine indirildi.

Çeşitli Çap ve Atülerde  2128 metre HDPE boru hattı döşenecek. Araziler bu boru hattı sayesinde göletten gelen su ile sulanacak. Çalışmanın 75 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Related posts

Cumartesi Günü Sungurlu da toprağa verilecek

Ümit ÖZKAN

Sağlıkta Yenilik. Uzaktan Sağlık Hizmeti Başlıyor

Ümit ÖZKAN

MUSLUKLARA AYAR GELİYOR

Ümit ÖZKAN

Yorum Gönder

Captcha Plus loading...